17

سنندج

 
116

سقز

 
16

قروه

 
34

بیجار

 
14

دهگلان

 
7

مریوان

 
5

سروآباد

 
1

بانه

 
23

کامیاران

 
19

دیواندره

 
شهرستان ها   

نمایش وبلاگهای بیجار نمایش وبلاگهای قروه نمایش وبلاگهای دهگلان نمایش وبلاگهای کامیاران نمایش وبلاگهای سنندج نمایش وبلاگهای سروآباد نمایش وبلاگهای مریوان نمایش وبلاگهای دیواندره نمایش وبلاگهای بانه نمایش وبلاگهای سقز
   نظرسنجی
به نظر شمااولویت اقتصادی ایران بعد از اجرای توافق کدام است؟
 

ورود سرمایه گذاری خارجی : (21 رای)

15.7%

عمل در چهارچوب اقتصاد مقاومتی : (98 رای)

73.1%

کوچک سازی دولت و تقویت بخش خصوصی : (15 رای)

11.2%
   عضویت در خبرنامه
نام :
عضویت
Loading

 


   گفتگو با وبلاگ نویسان

    ویژگی های ممتاز منتظران واقعی

گروه : مذهبی | ارسالی از : کردستان وبسه شنبه 1 دی 1394 | بازدید ها : 699 | کد مطلب : 3265
Post Image

انتظار آخرین منجی و انسان کامل یکی ازمهمترین و زیباترین باورهای اسلامی است که آثار و برکات فراوانی به دنبال دارد. انتظار یکی از شاخص های پویا و سازنده است که افراد را برای رسیدن به مدینه فاضله امیدوار و آماده می سازد.

به نقل از وبلاگ رهپویان قرآن:

بر خلاف تصور جریان های انحرافی شخص منتظر هیچ گاه دست روی دست قرار نداده و  با بی تفاوتی و بی تحرکی موجبات گسترش فساد و آلودگی را در جامعه موجب نمی شود چرا که با اصلاح خود و کمک به اصلاح جامعه زمینه های آمادگی ظهور ولی عصر (عجل الله تعالی فرج) را فراهم می نماید در این نوشتار سعی داریم به چند شاخص برتر منتظران واقعی اشاره کنیم که برا تربیت اخلاقی و قرآنی خود گامی مثبت در نزدیک شدن به جامعه مهدوی را فراهم مینمایند.

تقویت و گسترش بصیرت و آگاهی
از جمله مهمترین وضروری ترین شاخص های که جامعه مهدوی و منظران واقعی می بایست آن را زیبنده خود نمایند بصیرت و آگاهی همه جانبه است. با اندک توجه و بررسی در تاریخ اسلام و سرگذشت امامان معصوم(علیهم السلام) متوجه خواهیم شد که یاران سست عنصر و بی بصیرت نه تنها یار وفا دار و خوبی برای امامان معصوم (علیهم السلام) نبوده اند بلکه در موارد بسیاری موجبات ناراحتی و اندوه امام خود را فراهم نموده اند. واقعه جنگ صفین و تنها ماندن امام علی(علیه السلام) در بین یاران بی کفایت و یکی از شواهد و نمونه های مسلم تاریخی عناصر بی بصیرت است. از این رو امام علی(علیه السلام) در خصوص اهمیت بصیرت  امام علی علیه السلام به محمّدِ بن ابی بَکر فرمودند: «وَامضِ عَلی بَصیرتِکَ وَ شَمَّر لِحَربِ مَن حارَبَکَ وَادعُ إلی سَبیل رَبَّک...؛[۱]با بینش و بصیرتت حرکت کن و با آن که با تو در جنگ است آماده پیکار شو و مردم را به راه پروردگارت بخوان.»

تقویت پایه های اخلاقی و دینی
یکی دیگر از گزینه های که منتظران باید به آن توجه خاص داشته باشند پایبندی و التزام واقعی به آموزه های دینی و اخلاقی اسلام است. حضور و ظهور امام زمان یعنی احیای مجدد و گسترش شاخص های اخلاقی و اسلامی در جهان اگر کسی از قبل این چنین ظرفیت و پذیرشی را در خود به وجود نیاورده باشد. چه بسا از جمله کسانی باشد که نه تنها یاور خوبی برای اباصالح المهدی(عجل الله تعالی فرج) نخواهد بود بلکه در مقابل حضرت سر به ستیز و عناد بردار. پیامبر اکرم(صلی الله علیه واله و سلم) یکی از اهداف رسالت خود را به کمال رساندن فضایل اخلاقی معرفی می نماید: « قال رسول الله(ص): إِنَّما بُعِثْتُ لِأُتَمِّمَ مَکارِمَ الْأَخْلاق»[۲] از آنجایی امام مهدی (علیه السلام) احیا گر سنت نبوی است توجه به مکارم اخلاقی در راستای اهداف ظهور خواهد بود که منتظران واقعی می بایست با تقویت پایه ها و فضایل اخلاقی آمادگی خود را برای ظهور تقویت نمایند.  

کمک به اصلاح جامعه و گسترش امر به معروف و نهی از منکر
یک  منتظر واقعی نه تنها خود را آماده ظهور و حضور ولی عصر(عجل الله تعالی فرج)  نموده بلکه به همنوعان و جامعه ای که در آن زندگی می‌کند کمک می‌نماید که با اصلاح خود پذیرای وجود مبارک امام معصوم باشند در طول تاریخ جامعه ای که آمادگی پذیرایی از امامان نبوده اند با نادانی و عدم آمادگی خود همانند سدی محکم از گسترش فرهنگ اهل بیت (علیهم السلام) جلوگیری کرده اند در اهمیت و ارزش امر به معروف و نهی از منکر همین بس که از رسول اکرم(صلی الله علیه واله) این چنین نقل شده است: «لا یَزالُ النّاسُ بِخَیرٍ ما أمَروا بِالمَعروفِ و َنَهَوا عَنِ المُنكَرِ و َتَعاوَنوا عَلَى البِرِّ وَ التَّقوى فَإذا لَم یَفعَلوا ذلِكَ نُزِعَت مِنهُمُ البَرَكاتُ، وَ سُلِّطَ بَعضُهُم عَلى بَعضٍ و َلَم یَكُن لَهُم ناصِرٌ فِى الأرضِ وَ لا فِى السَّماءِ؛[۳] تا زمانى كه مردم امر به معروف و نهى از منكر نمایند و در كارهاى نیك و تقوا به یارى یكدیگر بشتابند در خیر و سعادت خواهند بود، اما اگر چنین نكنند، بركت‏ها از آنان گرفته شود و گروهى بر گروه دیگر سلطه پیدا كنند و نه در زمین یاورى دارند و نه در آسمان».

دشمن شناس واقعی
از جمله خصوصیات بارز و روش یک منتظر واقعی دشمن شناسی است. اگر جامعه مهدوی به شناخت خوب و کاملی از دوست و دشمن خود نداشته باشد چه بسا نا خواسته دشمن را به عنوان دوست انتخاب نموده و خود را تابع و تسلیم او نماید. بسیاری از افراد ناآگاه به خاطر فقدان عنصر دشمن شناسی موجبات شکل گیری فتنه های خطرناکی را فراهم نمودهاند که تاریخ گواه و شاهد این چنین جریانات خطرناکی برای جامعه سالامی بوده است. « یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا عَدُوِّی وَعَدُوَّكُمْ أَوْلِیَاء تُلْقُونَ إِلَیْهِم بِالْمَوَدَّةِ وَقَدْ كَفَرُوا بِمَا جَاءكُم مِّنَ الْحَقِّ یُخْرِجُونَ الرَّسُولَ وَإِیَّاكُمْ أَن تُؤْمِنُوا بِاللَّهِ رَبِّكُمْ إِن كُنتُمْ خَرَجْتُمْ جِهَادًا فِی سَبِیلِی وَابْتِغَاء مَرْضَاتِی تُسِرُّونَ إِلَیْهِم بِالْمَوَدَّةِ وَأَنَا أَعْلَمُ بِمَا أَخْفَیْتُمْ وَمَا أَعْلَنتُمْ وَمَن یَفْعَلْهُ مِنكُمْ فَقَدْ ضَلَّ سَوَاء السَّبِیلِ؛[الممتحنة/۱] ای کسانی که ایمان آورده اید ، دشمن من و دشمن خود را به دوستی اختیار، مکنید شما با آنان طرح دوستی می افکنید و حال آنکه ایشان به سخن حقی که بر شما آمده است ایمان ندارند و بدان سبب که به خدا ، پروردگار خویش ایمان آورده بودید ، پیامبر و شما را بیرون راندند گاه که برای جهاد در راه من و طلب رضای من بیرون می روید ، در نهان با آنها دوستی می کنید، و من به هر چه پنهان می دارید یا آشکار می سازید آگاه ترم و هر که چنین کند ، از راه راست منحرف گشته است».

سخن آخر
یک منتظر ممتاز هیچ گاه به بی تحرکی و بی تفاوتی در زندگی  خود مبتلا نمی گردد از این رو با تقویت عناصر ارزشمندی همچون تقوا،  بصیرت، دشمن شناسی، و احیای  معروف و نه از منکر خود و جامعه را به سوی نزدیک شدن به جامعه مهدوی و  ظهور امام مهدی (عج)پیش می برد.
 

پانوشت:
[۱]. بحارالانوار: ج ۳۳، ص ۵۹۴.
[۲]. بیهقی، احمد بن حسین، السنن الکبری، ج ۱۰، ص ۳۲۳.
[۳]. تهذیب الاحكام(تحقیق خرسان) ج۶، ص۱۸۱، ح ۲۲.

اشتراک گذاری این مطلب :

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردستان وب نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
ایمیل *
نظر

کد امنیتی
 
   

   مـطالـب

   حمایت از ما
کردستان وب
   تبلیغات

ADS

ADS

ADS

   آمار بازدیدکنندگان