17

سنندج

 
116

سقز

 
16

قروه

 
34

بیجار

 
14

دهگلان

 
7

مریوان

 
5

سروآباد

 
1

بانه

 
23

کامیاران

 
19

دیواندره

 
شهرستان ها   

نمایش وبلاگهای بیجار نمایش وبلاگهای قروه نمایش وبلاگهای دهگلان نمایش وبلاگهای کامیاران نمایش وبلاگهای سنندج نمایش وبلاگهای سروآباد نمایش وبلاگهای مریوان نمایش وبلاگهای دیواندره نمایش وبلاگهای بانه نمایش وبلاگهای سقز
   نظرسنجی
به نظر شمااولویت اقتصادی ایران بعد از اجرای توافق کدام است؟
 

ورود سرمایه گذاری خارجی : (21 رای)

15.7%

عمل در چهارچوب اقتصاد مقاومتی : (98 رای)

73.1%

کوچک سازی دولت و تقویت بخش خصوصی : (15 رای)

11.2%
   عضویت در خبرنامه
نام :
عضویت
Loading

 


   گفتگو با وبلاگ نویسان

    همدلی اصلی این است

گروه : اجتماعی | ارسالی از : کردستان وبپنجشنبه 26 آذر 1394 | بازدید ها : 764 | کد مطلب : 3258
Post Image

طبق آموزه های اسلام، جامعه باید قدر نعمتهایی را که خداوند، به او داده، بداند و با همدلی و همفکری و همزبانی همدیگر، آنها را در مسیر پیشرفت خودش، آنگونه که رضای اوست؛ بکار گیرد.

به نقل از وبلاگ رهپویان قرآن:

قرآن در سوره ی  از قول خدای بزرگ برای ما بیان می کند:«فَأَقِمْ وَجْهَكَ لِلدِّینِ حَنیفاً فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتی‏ فَطَرَ النَّاسَ عَلَیْها لا تَبْدیلَ لِخَلْقِ اللَّهِ ذلِكَ الدِّینُ الْقَیِّمُ وَ لكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لا یَعْلَمُون‏؛[روم/30]به یكتاپرستى روى به دین آور. فطرتى است كه خدا همه را بدان فطرت بیافریده است و در آفرینش خدا تغییرى نیست. دین پاك و پایدار این است. ولى بیشتر مردم نمى‏دانند». [1]آیه به ما می آموزد: در زندگی دنیایی، ما انسانها که با هم تعامل داریم و این تعامل  در بستر همدلیها و همزبانیها و همفکریها و منافع مشترکی صورت می گیرد؛ باید بر اساس فطرت باشد. فطرتی که خداوند در نهاد هر کس قرار داده است، ولی  مشغول شدن افراد به هواهای نفسانی نمی گذارد این فطرت شکوفا شود.

خدای منان در قرآن در آیه ی دیگری به نعمت بزرگ معنویت و هدایت به سوی بهشت و رضوان خودش، چنین می فرماید: «وَ ما أُوتیتُمْ مِنْ شَیْ‏ءٍ فَمَتاعُ الْحَیاةِ الدُّنْیا وَ زینَتُها وَ ما عِنْدَ اللَّهِ خَیْرٌ وَ أَبْقى‏ أَ فَلا تَعْقِلُونَ؛[قصص/60] «و چیزهایى كه به شما داده شده است، برخوردارى و آرایش این زندگى دنیوى است. حال آنكه آنچه نزد خداست، بهتر و ماندنى‏تر است. چرا در نمى ‏یابید»؟ [3]همانگونه که جامعه برای پیشرفت دنیایی خودش برنامه ریزیهایی داشته و برای آن وقت و هزینه صرف می کند؛ به پیشرفت معنوی هم نیازمند بوده، و چون معنویت و هدایت جامعه به سوی خدا، ارزش بزرگیست، باید  جامعه با انگیزه های بیشتری (همدلی) و گفتمان سازیهای گسترده تری (همزبانی) نسبت به امور دیگر، این ارزش بزرگ را پاس دارند.

خانواده، کانون انتقال مفاهیم فطری به نسل آینده
خانواده، این نهاد مقدس که اسلام هم  خیلی بر آن تاکید دارد؛ کانون انتقال مفاهیم فطری به نسل آینده است، و می توان گقت: کیفیت همدلی و همزبانی و ارتباط جامعه، بستگی به نحوه عملکرد نهاد خانواده دارد.  و هر چه نهاد خانواده این کانون همدلی و همزبانی که پدر و مادر در راس آنند؛ در انتقال آموزه های ارزشی در جامعه مثل امانت، راستگویی، وجدان کاری و مسولیت پذیری و ...، موفق تر و پویاتر باشد؛ جامعه هم به همان اندازه موفق تر است.

 و جالب اینکه مولی الموحدین امیرالمومنین  امام علی (علیه السلام) در حدیثی خطاب به کمیل، دین را به مانند برادر انسان که یکی از اعضای خانواده انسان است؛ می داند: «یا كمیل اخوك دینك فاحتط لدینك‏،[4] «ای کمیل دین تو مثل برادر توست، با دینت با احتیاط برخورد کن»
انسان معمولا با برادرش رابطه اش نزدیک است (همدلی و همزبانی بیشتری دارند) حرمتش را بیشتر از سایرین نگه داشته و یک نوع رابطه صمیمی با هم دارند، دین را همینطور باید برایش اهمیت قائل شد.

نتیجه گیری
گفتیم که طبق فرمایش قرآن دین، فطریست و در وجود همه ی انسانها وجود دارد، ولی اگر فطری بودن دین، گفتمان سازی برایش صورت نگیرد (همزبانی) و دلها انگیزه کافی برای با جا آوردن آن بکار نبرند (همدلی)؛  حق مطلب شناخته نمی شود.خانواده، این کانون همدلی و همزبانی، نقش مهمی در انتقال مفاهیم و ارزشهای فطری به نسل آینده دارد. وجدان کاری، صداقت ، و ...، از مهمترین آنهاست که نقش آن در جامعه کاملا هویداست. خداوند ما را در مسیر همدلی و همزبانی معنوی یاری دهد.

پی نوشتها
[1] ترجمه آیتی، ص 407
[2] همان، ص 256
[3] همان، ص393
[4] نوادر الأخبار فیما یتعلق بأصول الدین (للفیض) ج النص ، ص 432  و فهرس الأحادیث الشریفة، ص 403

اشتراک گذاری این مطلب :

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردستان وب نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
ایمیل *
نظر

کد امنیتی
 
   

   مـطالـب

   حمایت از ما
کردستان وب
   تبلیغات

ADS

ADS

ADS

   آمار بازدیدکنندگان