17

سنندج

 
116

سقز

 
16

قروه

 
34

بیجار

 
14

دهگلان

 
7

مریوان

 
5

سروآباد

 
1

بانه

 
23

کامیاران

 
19

دیواندره

 
شهرستان ها   

نمایش وبلاگهای بیجار نمایش وبلاگهای قروه نمایش وبلاگهای دهگلان نمایش وبلاگهای کامیاران نمایش وبلاگهای سنندج نمایش وبلاگهای سروآباد نمایش وبلاگهای مریوان نمایش وبلاگهای دیواندره نمایش وبلاگهای بانه نمایش وبلاگهای سقز
   نظرسنجی
به نظر شمااولویت اقتصادی ایران بعد از اجرای توافق کدام است؟
 

ورود سرمایه گذاری خارجی : (21 رای)

15.7%

عمل در چهارچوب اقتصاد مقاومتی : (98 رای)

73.1%

کوچک سازی دولت و تقویت بخش خصوصی : (15 رای)

11.2%
   عضویت در خبرنامه
نام :
عضویت
Loading

 


   گفتگو با وبلاگ نویسان

    ايدز؛یک معضل بهداشتی واجتماعی

گروه : علمی | ارسالی از : سبک زندگی بهداشتیسه شنبه 24 آذر 1394 | بازدید ها : 913 | کد مطلب : 3254
Post Image

نام ايدز، به خودي خود براي ايجاد لرزه بر اندام انسان کافيست،که گرچه راههايي براي پيشگيري از آن کشف شده اما هنوز درمان ندارد. ايدز يک بيماري عفوني است که توسط ويروس اچ‌‌آي‌وي باعث نقص و تحليل شديد قدرت سيستم ايمني بدن انسان و بدنبال آن باعث رشد بيماريها يعني عفونتهاي فرصت طلب و سرطانها شده و سپس باعث مرگ مي شود.

به نقل از وبلاگ سبک زندگی بهداشتی:

ايدز، يکي از تهديدهاي اصلي زندگي در جهان امروز و يکي از پرسش‌هاي جدي انسان امروز در حوزه سلامت و درمان به شمار مي‌رود.بدون شک این مسئله به همان اندازه که يک مشکل بهداشتي است يک مشکل اجتماعي نيز هست که اپيدمي پنهان آن لزوم همبستگي و حمايت از افراد و خانواده قربانيان را طلب مي کند تا روند صعودي آن متوقف شود. اين بيماري براي نخستين‌بار در دهه هشتاد قرن بيستم کشف شد و از آن تاريخ تا کنون جان ميليون انسان را گرفته است. ايدز، يکي از پرتلفات‌ترين بيماري‌هاي جهان معاصر است. از دهۀ هشتاد تا کنون، بيماري ايدز، بيش از بيست‌وپنج ميليون انسان را به کام‌ مرگ فرستاده است. آن‌چه نگران‌کننده است اين است که تلفات ناشي از اين بيماري سير صعودي داشته است، براي نمونه، تنها در سال گذشته بيش از سه‌و‌نيم ميليون نفر در سراسرجهان بر اثر ابتلا به ايدز جان خود را از دست داده‌اند.

در شرايط کنوني، بيش از چهل ميليون انسان در جهان به اين بيماري مبتلا‌ شده‌اند؛ اين هيولاي افسار گسيخته قرن، اگرچه در نگاه اول، يک بيماري همانند بيماري هاي خطرناک ديگر به شمار مي رود، اما پديده مرموزي است که وسعت بي حسابي از آسيب هاي مختلف را در زواياي پنهان خود، مخفي کرده است.مهم نيست که ويروس اچ‌‌آي‌وي اولين بار چه زماني و چگونه، نسل انسان را هدف گرفت، مهم آن است که آمارها همان گونه که از پيشرفت نسبي جهان توسعه يافته در کنترل اين بيماري و ابعاد مختلف آن حکايت دارند، روايتي غم بار از توسعه ابعاد قلمرو حکمراني اين ويروس در جهان درحال توسعه، بر صفحات تاريخ نگاشته اند، به گونه اي که اين ويروس و بيماري ناشي از آن، به يکي از جدي ترين کابوس هاي درماني، اجتماعي، اقتصادي و حتي فرهنگي جهان تبديل شده است.

از ايدز بايد گفت و نوشت و ماسکي را که از حيا و شرم و نفرت بر چهرهِ اين کابوس هماره شب ها و روزها، خودنمايي مي کند، از خاطر برد تا راه براي شناخت ابعاد پيدا و پنهان اين بيماري و آگاهي از روش هاي کنترل عوارض آن، آشکار شود. بيماران مبتلا به ايدز به دليل محروميت از مشارکت اجتماعي مجبور به زيستن در پس پرده اي از غبار مي شوند که اين اندوه، از دغدغه سلامت و رهايي از بيماري، دردآورتر است. افراد جامعه، فرد آلوده به ويروس نقص ايمني انساني را طرد مي کنند و او از فعاليت هاي اجتماعي و اشتغال محروم مي ماند.

ايدز بيشتر از آنکه يک مشکل درماني به حساب آيد، در شمار معضلات و آسيب هاي اجتماعي قرار مي گيرد. لذا انجام امور زيربنايي، ساختاري ، فرهنگ‌سازي و نوآوري و اقدامات پيشگيرانه لازمه تحقق اهداف نيکوکارانه در حوزه ايدزاست واميدواريم سازمان‌هاي مردم‌نهاد بيش‌ازپيش دراين حوزه ورود کنند و روزي فرارسد که در کنار اين سازمان‌ها ، اداره اماکن ، نيروي انتظامي ،وزارت ارشاد وشهرداري‌ها نيزگوشه چشمي نسبت به حوزه سلامت نشان دهند.کليد حل مشکل ايدزآموزش است و رسانه ملي ما در اين زمينه نقش مهمي دارد اما جاي آن در همايش و گردهمايي‌هاي اين‌چنيني خالي است.

مردم بايد بدانند اين بيماري با يک آزمايش ساده قابل تشخيص است و اگر بيماري در مراحل اوليه خود شناسايي شود کاملا قابل کنترل خواهد بود زيرا در حال حاضر دسترسي به داروهاي ضد اچ آي وي سهل است و ما جز معدود کشورهاي منطقه هستيم که مبتلايان به ايدز به صورت کاملا رايگان درمان مي شوند.سال 94 زنگ خطر موج سوم ايدز را شاهد هستيم؛ چراکه 40 درصد ابتلا به ايدز از طريق اعتياد تزريقي و 40 درصد از طريق تماس‌هاي جنسي و 20 درصد از علل ديگر حاصل مي‌شود.بايد نگران راه تغيير انتقال ايدز باشيم؛ چراکه جامعه معتاد محدود بود، ولي افرادي که فعاليت جنسي غيرايمن دارند در دسترس نيستند و اين مسئله سلامت جامعه را به خطر مي‌اندازد.

افزايش چشمگير زنان مبتلا به ويروس اچ آي وي، کاهش سن ابتلا، تغيير راه انتقال از تزريق به سمت روابط جنسي و شيوع بيماري هاي مقاربتي مهمترين مسائلي است که امروز با آنها مواجه هستيم.بسياري از مردم با تورهاي گردشگري به کشورهاي ديگر مي روند و در آنجا به علت رفتارهاي پرخطر و محافظت نشده جنسي در حالي به کشور باز مي گردند که حامل ويروس اچ آي وي هستند.بسياري از جوانان تصور مي کنند با مصرف روانگردان و شيشه از ايدز دور مي شوند زيرا تزريق در کار نيست در حالي که با مصرف روانگردان ها، حتي محجوب ترين جوان نيز شرم و محابا را کنار مي گذارد و وارد روابطي مي شود که تصور نمي کند.

در حال حاضر با موج ديگري رو‌به‌رو هستيم به اين معني که الگوي مصرف مواد مخدر از شکل سنتي به روانگردان‌ها تغيير کرد. اين مواد شدت ابتلا به ايدز را زياد کرد، چرا که موجب افزايش رفتار‌هاي پرخطر جنسي افسارگسيخته شد.کاهش تعداد مبتلايان اچ آي وي هنوز به عنوان، مهمترين اهداف تمام کردن اچ آي وي است. هنوز نگراني هاي زيادي در رابطه با کم شدن سرعت کاهش ايدز و يا حتي افزايش ايدز در بعضي کشور ها وجود دارد.در دنيا ايدز کنترل شده، ولي در منطقه شمال آفريقا و خاورميانه نه تنها کنترل نشده، بلکه رو به افزايش است، بنابراين بايد از راه‌هاي ميانبر استفاده کرده و از تجارب کشورهاي موفق بهره‌مند شويم.

جان کلام: ايدز جزئي از زندگي امروزه جامعه بشري است که نمي‌توان با کتمان و پاک کردن صورت‌ مسئله ، انتظار حل اين معضل را داشت ؛در این خصوص اقدامات پيشگيرانه در حوزه بيماريتنها محدود به دستگاه‌ها و مسئولان بهداشت و درمان نمي‌شود و بدون ترديد تغيير نگرش در بين عموم مردم لازمه دستيابي به جامعه‌اي آگاه و آماده در برابر بيماري‌هايي مانند ايدز و حتي ساير معضلات فرهنگي و اجتماعي است.

آموزش و اطلاع‌رساني بهترين روش پيشگيري از اين بيماري است چراکه به علت تنوع گروه هدف و گستره جغرافيايي نمي‌توان يک نسخه واحد براي گروه‌هاي هدف پيچيد.در این بین خانواده‌ها مي‌توانند با آموزش صحیح از ابتلابه اين بيماري جلوگيري كنند.؛لازم بذکر است که نوع آموزش خانواده به فرزندانشان در گروه‌هاي سني مختلف، متفاوت است و تاثيرگذاري والدين براي پيشگيري از رفتارهاي پرخطر از سنين پيش دبستاني شروع مي‌شود، در واقع حتي نوع مراودات خانواده در الگوسازي جوانان در آينده موثر خواهد بود.

تلنگر:بيش از 90 درصد موارد جديد ابتلابه ايدز در ايران از طريق تماس جنسي و به خصوص در شهرهاي بزرگ و درگروه سني 25 تا 30 سال است. اين آتشفشان خفته به زودي بيدار مي‌شود و حالت انفجاري در كشور خواهد داشت.

اشتراک گذاری این مطلب :

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردستان وب نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
ایمیل *
نظر

کد امنیتی
 
   

   مـطالـب

   حمایت از ما
کردستان وب
   تبلیغات

ADS

ADS

ADS

   آمار بازدیدکنندگان