17

سنندج

 
116

سقز

 
16

قروه

 
34

بیجار

 
14

دهگلان

 
7

مریوان

 
5

سروآباد

 
1

بانه

 
23

کامیاران

 
19

دیواندره

 
شهرستان ها   

نمایش وبلاگهای بیجار نمایش وبلاگهای قروه نمایش وبلاگهای دهگلان نمایش وبلاگهای کامیاران نمایش وبلاگهای سنندج نمایش وبلاگهای سروآباد نمایش وبلاگهای مریوان نمایش وبلاگهای دیواندره نمایش وبلاگهای بانه نمایش وبلاگهای سقز
   نظرسنجی
به نظر شمااولویت اقتصادی ایران بعد از اجرای توافق کدام است؟
 

ورود سرمایه گذاری خارجی : (21 رای)

15.7%

عمل در چهارچوب اقتصاد مقاومتی : (98 رای)

73.1%

کوچک سازی دولت و تقویت بخش خصوصی : (15 رای)

11.2%
   عضویت در خبرنامه
نام :
عضویت
Loading

 


   گفتگو با وبلاگ نویسان

    پنج شاخص اخلاقی پیامبر اکرم در خانواده

گروه : مذهبی | ارسالی از : کردستان وبسه شنبه 24 آذر 1394 | بازدید ها : 779 | کد مطلب : 3253
Post Image

با نگاهی کوتاه و سطحی به زندگی افراد در دنیا به این مطلب اذعان خواهیم داشت که بسیاری از افراد در زندگی تحت تأثیر الگوهای مشخص رفتار می نمایند، برای نمونه بعضی دختران قیافه و نوع شکل و حضور در اجتماع را از بازیگر محبوب خود اقتباس می نماید و یا اینکه بعضی دیگر الگوی رفتاری خود در زندگی را پدر یا مادر و افراد خانواده و فامیل انتخاب می کنند.

به نقل از وبلاگ رهپویان قرآن:

 انتخاب الگو در زندگی نقش بسیار مهم و مستقیمی در سعادت و خوشبختی افراد ایفا می نماید. به همین خاطر در این نوشتار سعی داریم با بهره گیری از آیات قرآن کریم به یکی از بهترین الگوهای سعادت و خوشبختی اشاره کنیم.

پیامبر رحمت و مهربانی الگوی برتر زیستن
اولین سوال مهمی که در خصوص الگو سازی مطرح می شود این است که بهترین الگو در زندگی انسان چه کسی می تواند باشد. با رجوع به قرآن کریم جواب ارزشمندی را بدست خواهیم آورد چرا که خداوند متعال برترین الگوی سعادت را این چنین معرفی می نماید: « لَقَدْ كانَ لَكُمْ فی‏ رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ كانَ یَرْجُوا اللَّهَ وَ الْیَوْمَ الْآخِرَ وَ ذَكَرَ اللَّهَ كَثیراً؛[احزاب/۲۱] براى شما اگر به خدا و روز قیامت امید مى‏دارید و خدا را فراوان یاد مى‏كنید، شخص رسول اللَّه مقتداى پسندیده‏اى است».


۱-خوش اخلاقی در خانه
به یقین یکی از مهمترین شاخص های ارزشمندی که هر فرد مسلمان باید خود را در زندگی به آن  مزین سازد تقویت روحیه خوش اخلاقی در تمام  مراحل زندگی است بارز ترین نمود های خوش اخلاقی لازم است در محیط خانواده نمود داشته باشد چرا که یک شخص مسلمان لازم است باطن او از ظاهرش زیباتر باشد اگر ما رفتار در محیط خانواده را به مثابه باطن اعمال معرفی کنیم سزاوار است در نهاد خانواده خوش اخلاقی از جایگاه ممتازی برخوردار باشد. با نگاه به سیره ارزشمند اخلاقی پیامبر اکرم(صلی الله علیه واله و سلم) به خوبی می توان این شاخص ارزشمند را مشاهده نمود. أَحْسَنُ النَّاسِ إِیمَاناً أَحْسَنُهُمْ خُلُقاً وَ أَلْطَفُهُمْ بِأَهْلِهِ وَ أَنَا أَلْطَفُكُمْ بِأَهْلِی‏؛[۱] رسول خدا صلى اللَّه علیه و آله فرمودند: بهترین مردم از نظر ایمان كسانى هستند كه خلقشان بهتر باشد، و با خاندان خود بیشتر مهربانى كنند و من بیشتر از شما به خانواده‏ام محبت مى‏كنم.

۲-توجه به اقتصاد خانواده
بر اساس قوانین اسلامی، بر طرف کردن نیازهای اقتصادی خانواده بر عهده مردان است که در مقابل انجام وظیفه، پاداش بزرگی کسب خواهد کرد رسول خدا (صلی الله علیه واله) نقل شده است که فرمودند: « هنگامی که مرد، هزینه زندگی خانواده اش را می دهد برای او صدقه به حساب می آید».[۲] وی همچنین نقل شده است که فرمودند: «اجر و پاداشپولی که برای خانواده ات خر جی میکنی، بزرگتر از پولی است که در راه خدا انفاق کرده ای یا به اسیری داده ای یا به مسکینی بخشیده ای».[۳] و در مقابل حضرت از اینکه مردی اوضاع اقتصادی خانواده اش رسیدگی نکند و یا آن را بر عهده دیگری بگذارد به شدت نهی فرموده است. «ملعونٌ مَن ألقی كَلَّه عَلَی الناس مَلعونٌ مَلعونٌ مَن ضَیَّعَ مَن یَعول؛[۴] رسول اكرم ـ صلّی الله علیه و آله و سلّم ـ فرموده است: كسی كه بار زندگی خود را بر دوش دیگران بیفكند (و بخواهد از دسترنج مردم زندگی خود را بگذراند( رانده و مطرود درگاه باری تعالی است و نیز كسی كه حقوق خانواده خود را ضایع كند ملعون است».

۳-همکاری با خانواده در منزل
پیامبر اکرم(صلی الله علیه واله)با وجود مسئولیت های اجتماعی فراوان از همکاری با خانواده خود در منزل غافل نمی شدند. آن حضرت کارهای شخصی خود را برعهده اعضای خانواده اش نمی گذاشتن و از آنان چیزی طلب نمی کردند و دیگرن را نیز به این امر توصیه  می فرمودند: «لا یستعین أحدكم بالناس فی قضمة من سواك»[۵] هرگز در کارهای خود از دیگران ولو به اندازه یک قطعه چوب مسواک کمک نخواهید.

۴- نرمش و مدارا با اهل خانه
مدارا و نرمش از جمله مهمترین صفات اخلاقی است که در فرهنگ اسلام به آن توجه و اهمیت فراوانی داده شده است.  این فضیلت اخلاقی آن چنان در زندگی اهمیت دارد که رسول اکرم(صلی الله علیه واله و سلم) آن را هم ردیف ادای واجبات قرار داده است. کما اینکه از حضرت این چنین نقل شده است:  «أَمَرَنى رَبّى بِمُداراةِ النّاسِ كَما أَمَرَنى بِأَداءِ الفَرائِضِ؛[۶]پروردگارم، همان گونه كه مرا به انجام واجبات فرمان داده، به مدارا كردن با مردم نیز فرمان داده است».در هر زندگی مشترکی، اغلب همسران دارای اخلاق متفاوتی هستند و چه بسا یکی از آنان، دارای اخلاق و رفتار بدی باشد که تحمل یکی بر دیگری، دشوار به نظر آید در این صورت روشن است که داشتن یک زندگی آرامو به دور از تنش، مستلزم برخوردی نرم و شایسته و سازگاری در مقابل ناملایمات و ناگواری هاست.

۵ ایجاد ارتباطی عاطفی در خانواده
رسول اکرم(صلی الله علیه واله و سلم) در طول زندگی خود با همسران در ایجاد انس و الفت بین خود و همسرانش، اصرار می‌ورزید و تلاش میکرد تا رابطه عاطفی بین خود و آنان را بیشتر نماید. پیامبر اکرم(صلی الله علیه واله و سلم) به ابراز مهر و محبت به همسرانش توجه خاص داشت تا جایی که محبت به زنان را در کنار عشق به نماز برشمرده‌اند کما اینکه از حضرت نقل شده است: قال رسول اللّه(صلى الله علیه وآله): «حُبّبَ الىَّ مِن دنیاكم ثلاثٌ: النساءُ و الطّیب و جُعلت قرّةُ عینى فى الصلاةِ؛[۷]رسول اكرم(صلى الله علیه وآله) فرمودند: از دنیاى شما سه چیز مورد علاقه من قرار داده شده است: زنان، عطر و نور چشم من در نماز است.

سخن پایانی
بهره‌مندی از شاخص های اخلاقی پیامبر اکرم(صلى الله علیه وآله) در زندگی ضامن سعادت و شادکامی انسان در دنیا و آخرت است. سردی و غیر قابل تحمل بودن بعضی زندگی های مشترک بیشتر  به خاطر فاصله گرفتن از بستر فضائل و کمالات اخلاقی می باشد یقیناً اگر همه افراد بتوانند زندگی خود را با برترین الگوی زندگی یعنی پیامبراکرم(صلى الله علیه وآله) تطبیق دهند رنگ زیبایی و لذت را خواهند چشید.

پی نوشت:
[۱]. بحار الأنوار، ج‏۶۸، ص۳۸۷.
[۲]. احمد بن حنبل، مسند احمد، ج۴، ص۱۲۰.
[۳]. حاکم نیشابوری، صحیح مسلم، ج۳، ص۷۸.
[۴]. مستدرك الوسائل،ج ۴، ص ۱۲.
[۵]. مقریزی، امتاع الاسماع، تحقیق محمد عبدالحمید النمیسی، بیروت، دارالکتب العلمیه، چاپ اول، ۱۴۲۰ق، ج۲، ص ۱۸۹.
[۶]. كافى(ط-الاسلامیه) ج۲، ص۱۱۷، ح۴.
[۷]. بحارالانوار، ج ۷۶، ص ۱۴۱. روایت هاى ۸ و ۹، باب ۱۹.

اشتراک گذاری این مطلب :

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردستان وب نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
ایمیل *
نظر

کد امنیتی
 
   

   مـطالـب

   حمایت از ما
کردستان وب
   تبلیغات

ADS

ADS

ADS

   آمار بازدیدکنندگان