17

سنندج

 
116

سقز

 
16

قروه

 
34

بیجار

 
14

دهگلان

 
7

مریوان

 
5

سروآباد

 
1

بانه

 
23

کامیاران

 
19

دیواندره

 
شهرستان ها   

نمایش وبلاگهای بیجار نمایش وبلاگهای قروه نمایش وبلاگهای دهگلان نمایش وبلاگهای کامیاران نمایش وبلاگهای سنندج نمایش وبلاگهای سروآباد نمایش وبلاگهای مریوان نمایش وبلاگهای دیواندره نمایش وبلاگهای بانه نمایش وبلاگهای سقز
   نظرسنجی
به نظر شمااولویت اقتصادی ایران بعد از اجرای توافق کدام است؟
 

ورود سرمایه گذاری خارجی : (21 رای)

15.7%

عمل در چهارچوب اقتصاد مقاومتی : (98 رای)

73.1%

کوچک سازی دولت و تقویت بخش خصوصی : (15 رای)

11.2%
   عضویت در خبرنامه
نام :
عضویت
Loading

 


   گفتگو با وبلاگ نویسان

    معرفی پیامبر(ص) از زبان قرآن

گروه : مذهبی | ارسالی از : کردستان وبشنبه 21 آذر 1394 | بازدید ها : 939 | کد مطلب : 3242
Post Image

خداوند متعال برای سعادت و خوشبختی بشر آخرین پیامبر خود را به سوی انسانها فرستاد. با رجوع به سیره‌ی اخلاقی و فضائل این پیامبر آسمانی به خوبی می‌توان جایگاه و کمالات وافر ایشان را برشمرد.

به نقل از وبلاگ رهپویان قرآن:

تاریخ اسلام شاهد و گواه بر شاخص ها و مؤلفه‌ی اخلاقی از پیامبر اکرم(صلی الله علیه واله) است هر انسان منصف و جویای حقیقتی با دین این فضائل و کمالات اخلاقی به شگفت وادار می شوند.  زبان به توصیف و مدح ایشان می گشایند.یکی از راههای شناخت این پیامبر آسمانی رجوع و بهره‌گیری از آیات قرآن کریم است خداوند متعال رسول مهربانی را این چنین معرفی می‌فرماید:

۱-پیامبر اکرم(ص)بهترین الگو و اسوه
با مطالعه کتابخانه‌ای به این مطلب دست می یابیم که تاریخ اسلام، صحابه پیامبر اکرم(صلی الله علیه واله) و دانشمندان اسلامی و حتی غیر اسلامی همه اذعان و اعتراف به بزرگی و دریایی فضائل و کمالات اخلاقی ایشان دارند و حضرت را سرلوحه کارهای خود قرار داده‌اند. هر چند این مطلب بسیار زیبا و ارزشمند است ولی فضیلت واقعی زمانی به اوج خود می‌رسد که خدای متعال نیز به مدح و ستایش و اسوه قرار دادن سخن می‌فرمایند: : « لَقَدْ كانَ لَكُمْ فی‏ رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ كانَ یَرْجُوا اللَّهَ وَ الْیَوْمَ الْآخِرَ وَ ذَكَرَ اللَّهَ كَثیراً؛[احزاب/۲۱] براى شما اگر به خدا و روز قیامت امید مى‏دارید و خدا را فراوان یاد مى‏ كنید، شخص رسول اللَّه مقتداى پسندیده‏اى است».

۲- مسلمان واقعی و تسلیم در برابر خداوند متعال
مسلمان واقعی کسی است که در برابر فرمان خدا تسلیم باشد. یکی از ویژگی های ممتازی که خداوند متعال در شأن و ویژگی پیامبراکرم(صلی الله علیه واله) بیان می فرماید تسلیم و اطاعت پذیری رسول اکرم(صلی الله علیه واله)  است. «قُلْ إِنَّ صَلاتی‏ وَ نُسُكی‏ وَ مَحْیایَ وَ مَماتی‏ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمینَ لا شَریكَ لَهُ وَ بِذلِكَ أُمِرْتُ وَ أَنَا أَوَّلُ الْمُسْلِمینَ؛[انعام/۱۶۳و۱۶۲]بگو: نماز من و قربانى من و زندگى من و مرگ من براى خدا آن پروردگار جهانیان است.او را شریكى نیست. به من چنین امر شده است، و من از نخستین مسلمانانم».

۳-مهربان و شفیق به هدایت امت
«لَقَدْ جاءَكُمْ رَسُولٌ مِنْ أَنْفُسِكُمْ عَزیزٌ عَلَیْهِ ما عَنِتُّمْ حَریصٌ عَلَیْكُمْ بِالْمُؤْمِنینَ رَؤُفٌ رَحیمٌ؛[توبه/۱۲۸] هر آینه پیامبرى از خود شما بر شما مبعوث شد، هر آنچه شما را رنج مى‏دهد بر او گران مى‏آید. سخت به شما دلبسته است و با مؤمنان رئوف و مهربان است».

رئوف به معنای شدن رحمت و مهربانی است.[۱] و رحیم از رحمت مشتق شده است و دلالت بر رحمت دائمی نسبت به مومنان دارد.[۲]  «حرص در لغت به معنى شدت علاقه به چیزى است، و جالب اینكه در آیه مورد بحث به طور مطلق مى‏گوید: حریص بر شما است نه سخنى از هدایت به میان مى‏آورد و نه از چیز دیگر، اشاره به اینكه به هر گونه خیر و سعادت شما، و به هر گونه پیشرفت و ترقى و خوشبختیان عشق مى‏ورزد (و به اصطلاح حذف متعلق دلیل بر عموم است). بنا بر این اگر شما را به میدانهاى پر مرارت جهاد، اعزام مى‏دارد، و اگر منافقان را تحت فشار شدید، مى‏گذارد، همه اینها به خاطر عشق به آزادى، به شرف، به عزت و به هدایت شما و پاكسازى جامعه شماست.»[۳]

۴-رحمت العالمین ورسول مهربانی
وجود مبارک رسول اکرم(صلی الله علیه واله) مایه رحمت و برکت برای منطقه خاص و محدود نبوده است؛ چرا که آیین و کتاب مقدس و آسمانی که او از جناب خدای متعال برای انسان آورد مایه هدایت جامعه انسانی است. یقیناً اگر هر انسانی در هر کجای دنیا با آیین مقدسی که پیامبر اکرم(صلی الله علیه واله) از جانب خدای متعال آورده آشنا و پایبند باشد سعادت و خوشبختی او تضمین خواهد بود. «وَ ما أَرْسَلْناكَ إِلاَّ رَحْمَةً لِلْعالَمینَ؛[انبیاء/۱۰۷] و نفرستادیم تو را، جز آنكه مى‏خواستیم به مردم جهان رحمتى ارزانى داریم».

۵-صاحب خلق عظیم
خداوند متعال در توصیف و معرفی پیامبر اکرم(صلی الله علیه واله) می فرماید: «وَ إِنَّكَ لَعَلى‏ خُلُقٍ عَظیمٍ؛[قلم/۴]و تو اخلاق عظیم و برجسته‏اى دارى!». علامه طباطبایی ذیل این آیه شریف می‌نویسد: كلمه خلق چه با فتحه«خاء» خوانده شود، و چه با ضمه آن، در اصل به یك معنا بوده، مانند كلمه  شرب و  صرم  كه چه با فتحه اول خوانده شوند و چه با ضمه یك معنا را مى‏دهند، و لیكن در اثر استعمال بیشتر فعلا چنین شده كه اگر به فتحه خاء استعمال شود معناى صورت ظاهر و قیافه و هیئت را كه با بصر دیده مى‏شود مى‏رساند، و اگر به ضمه خاء استعمال شود معناى قوا و سجایاى اخلاقى را كه با بصیرت احساس مى‏شود افاده مى‏كند، پس اینكه قرآن كریم فرموده:«إِنَّكَ لَعَلى‏ خُلُقٍ عَظِیمٍ»، معنایش این است كه تو- اى پیامبر- سجایاى اخلاقى عظیمى دارى.[۴]

سخن آخر:
خدای متعال پیامبر خود را با برترین صفات و ویژگی های اخلاقی به بندگان معرفی نموده است. تا اینکه او را اسوه و الگوی سعادت و کمال خود قرار دهند، صفات زیبا و ارزشمندی که زبان هر انسان منصفی را به مدح و ستایش باز می‌نماید.

پی نوشت:
[۱]. مجمع البیان فی التفسیر القرآن، ج۵، ص۱۴۹.
[۲]. المیزان فی تفسیر القرآن، ج۱، ص۱۸.
[۳]. تفسیر نمونه، ج‏۸، ص ۲۰۷.
[۴]. ترجمه المیزان، ج‏۱۹، ص ۶۱۹.

اشتراک گذاری این مطلب :

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردستان وب نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
ایمیل *
نظر

کد امنیتی
 
   

   مـطالـب

   حمایت از ما
کردستان وب
   تبلیغات

ADS

ADS

ADS

   آمار بازدیدکنندگان