17

سنندج

 
116

سقز

 
16

قروه

 
34

بیجار

 
14

دهگلان

 
7

مریوان

 
5

سروآباد

 
1

بانه

 
23

کامیاران

 
19

دیواندره

 
شهرستان ها   

نمایش وبلاگهای بیجار نمایش وبلاگهای قروه نمایش وبلاگهای دهگلان نمایش وبلاگهای کامیاران نمایش وبلاگهای سنندج نمایش وبلاگهای سروآباد نمایش وبلاگهای مریوان نمایش وبلاگهای دیواندره نمایش وبلاگهای بانه نمایش وبلاگهای سقز
   نظرسنجی
به نظر شمااولویت اقتصادی ایران بعد از اجرای توافق کدام است؟
 

ورود سرمایه گذاری خارجی : (21 رای)

15.7%

عمل در چهارچوب اقتصاد مقاومتی : (98 رای)

73.1%

کوچک سازی دولت و تقویت بخش خصوصی : (15 رای)

11.2%
   عضویت در خبرنامه
نام :
عضویت
Loading

 


   گفتگو با وبلاگ نویسان

    اهمیت بزرگداشت اربعین از منظر رهبر انقلاب

گروه : مذهبی | ارسالی از : کردستان وبیکشنبه 8 آذر 1394 | بازدید ها : 756 | کد مطلب : 3224
Post Image

حضور میلیونی عزاداران در کربلا طی روزهای اخیر به‌ویژه در اربعین حسینی همه نگاه‌ها را به خود جلب کرده است و این پرسش را در ذهن‌ها تداعی می‌کند که چه حکمتی در پشت این ماجرا نهفته است که پس از گذشت قرن‌ها از آن حادثه حزن انگیز، روز به روزبر عشق و ارادت ارادتمندان به امام حسین(ع) و اهل بیت(علیهم‌السلام)پاکش در حال افزایش است؟

به نقل از وبلاگ عقل سرخ:

امام صادق(ع) میفرمایند: بدانید که اسماءاللّه به منزله گنجند و عدد به منزله ذراع، اگر ذراع را کمتر بگیری به گنج نمی‌رسید و اگر بیشتر بگیری از آن رد می­‌شوید. عدد چهل نیز، از اعدادی است که داری تقدس و راز و رمزهای فراوان است.کلمه اربعین در لغت به معناى چهلم است و از نظر تاریخى روز بیستم ماه صفر، روز اربعین است. از دیدگاه علماى امامیه خاندان امامت و نبوت روز بیستم صفر که مصادف با اولین اربعین شهادت امام حسین (ع) بود، به کربلا آمدند و امام سجاد (ع) سر مبارک امام حسین (ع) را از شام آورد و در کربلا به بدن امام حسین (ع) ملحق کرد و در همان قبر دفن کرد.

اگر میلیون‌ها عاشق و سوگوار حسینی در کربلای معلی، عزت و اقتدار امت اسلام و تشیع در برابر کفار را به نمایش می‌گذارند و به حضرت سیدالشهداء(ع) عشق می‌ورزند و در تاسوعا و عاشورا و اربعین حسینی عرض ارادت می‌‌کنند، به این دلیل است که سرور آزادگان جهان امام حسین(ع) درس آزادگی، ایستادگی و مقاومت در برابر دشمنان را به ما آموخته است.عاشقان حسینی(ع) به نوعی از فرصت اربعین حسینی برای زنده نگه‌داشتن حقیقت عاشورا و تکثیر گفتمان حضرت سیدالشهداء(ع) بهره می‌گیرند. اربعین ظرفیت‌های عظیمی برای اسلام ایجاد کرده است.اشتیاق و حرارت قلبی مؤمنان به اباعبدالله(ع) اولین و اساسی‌ترین عامل محبوبیت اربعین است. همان‌گونه که رسول‌الله(ص)فرمودند: »إنَّ لِقَتْلِ الْحُسَیْنِ حَرَارَهٌ فِی قُلُوبِ الْمُؤْمِنِینَ لَنْ تَبْرُدَ أَبَداً؛ همانا به سبب قتل حسین(ع) حرارتی در قلب‌های مؤمنان است که هرگز سرد نخواهد شد.» با این توصیف فقط مکتب حسینی است که از قابلیت و قدرت بسیج بالایی برخوردار است که مشابه آن را در جهان امروز که در معرض هجوم افسارگسیخته فرهنگ غرب قرار گرفته و سبب تکه‌تکه شدن هویت‌های جمعی شده است، نمی‌توان دید.از این رو اربعین نقطه عطف و یک ذخیره استراتژیک برای نظام اسلامی است که مسلمانان، به ویژه پیروان این مکتب باید از این قدرت نرم بهترین بهره‌برداری را داشته باشند.

اساساً اهمیت اربعین در آن است که در این روز، با تدبیر الهى خاندان پیامبر(ص)، یاد نهضت حسینى براى همیشه جاودانه شد و این کار پایه‏ گذارى گردید. اگر بازماندگان شهدا و صاحبان اصلى، در حوادث گوناگون - از قبیل شهادت حسین‏ بن‏ على(علیه‏السّلام) در عاشورا - به حفظ یاد و آثار شهادت کمر نبندند، نسل هاى بعد، از دستاورد شهادت استفاده ‏ى زیادى نخواهند برد.

«چه آمدن خاندان پیغمبر در روز اربعین به کربلا- که بعضی روایت کرده‌اند- درست باشد یا درست نباشد، ظاهرا در این تردیدی نیست که جابربن عبدالله انصاری به همراه یکی از بزرگان تابعین- که نام او را بعضی عطیه گفته‌اند، بعضی عطاء گفته‌اند و احتمال دارد عطیه بن‌حارث کوفی حمدانی باشد؛ به هر حال یکی از بزرگان تابعین است که در کوفه ساکن بوده- این راه را طی کردند و در این روز بر سر مزار شهید کربلا حاضر شدند. شروع جاذبه مغناطیس حسینی، در روز اربعین است. جابربن عبدالله را از مدینه بلند می‌کند و به کربلا می‌کشد. این، همان مغناطیسی است که امروز هم با گذشت قرنهای متمادی، در دل من و شماست. کسانی که معرفت به اهل‌بیت دارند، عشق و شور به کربلا همیشه در دلشان زنده است. این از آن روز شروع شده است. عشق به تربت حسینی و به مرقد سرور شهیدان- سیدالشهداء.

جابربن‌عبدالله جزو مجاهدین صدر اول است؛ از اصحاب بدر است؛ یعنی قبل از ولادت امام حسین، جابربن عبدالله، در خدمت پیغمبر بوده و در کنار او جهاد کرده است. کودکی، ولادت و نشو و نمای حسین بن علی(علیه‌السلام) را به چشم خود دیده است. جابربن‌عبدالله به طور حتم بارها دیده بود که پیغمبر اکرم- حسین‌بن علی را در آغوش می‌گرفت، چشم‌های او را می‌بوسید، صورت او را می‌بوسید، پیغمبر به دست خود در دهان حسین بن علی غذا می‌گذاشت و به او آب می‌داد؛ اینها را به احتمال زیاد جابربن‌عبدالله به چشم خود دیده بود. جابربن‌عبدالله به طور حتم از پیغمبر به گوش خودش شنیده باشد که حسن و حسین سرور جوانان اهل بهشت‌اند. بعدها هم بعد از پیغمبر، موقعیت امام حسین، شخصیت امام حسین- چه در زمان خلفاء، چه در زمان امیرالمؤمنین، چه در مدینه و چه در کوفه- اینها همه جلو چشم جابربن عبدالله انصاری است. حالا جابر شنیده است که حسین بن علی را به شهادت رسانده‌اند.

جگر گوشه پیغمبر را با لب تشنه شهید کرده‌اند. از مدینه راه افتاده است؛ از کوفه، عطیه با او همراه شده است. عطیه روایت می‌کند که:‌«جابر بن عبدالله به کنار شط فرات آمد، آنجا غسل کرد، جامه سفید و تمیز پوشید و بعد با گام‌های آهسته، با احترام به سمت قبر امام حسین‌(علیه‌السلام) روانه شد. آن روایتی که من دیدم این طور است، می‌گوید: وقتی به قبر رسید، سه مرتبه با صدای بلند گفت: «الله اکبر، الله اکبر، الله اکبر»؛ یعنی وقتی که می‌بیند که چطور آن جگر گوشه پیغمبر و زهرا را، دست غارتگر شهوات طغیانگران، این طور با مظلومیت به شهادت رسانده، تکبیر می‌گوید. بعد می‌گوید: از کثرت اندوه، جابربن‌عبدالله روی قبر امام حسین از حال رفت، غش کرد و افتاد. نمی‌دانیم چه گذشته است، اما در این روایت می‌گوید، وقتی به هوش آمد، شروع کرد با امام حسین صحبت کردن:‌«السلام علیکم یا آل‌الله، السلام علیکم یا صفوهًْ الله»(1)«رفتن جابربن عبدالله و عطیه به زیارت امام حسین در روز اربعین، سرآغاز حرکت پر برکتی بود که در طول قرن‌ها تا امروز، پیوسته و پی‌درپی این حرکت پرشکوه‌تر، پرجاذبه‌تر و پرشورتر شده است و نام و یاد عاشورا را روزبه‌روز در دنیا زنده‌تر کرده است.»(2)

پاداش کشته شدن در راه زیارت امام‌حسین(ع)
هشام‌بن سالم نقل می‌کند: مردی به حضور امام‌صادق(ع) شرفیاب شد و عرض کرد: پاداش کسی که در راه زیارت امام‌حسین(ع) توسط حاکم و سلطان ستمگر و دشمنان و مخالفین اهل‌بیت پیامبر(ص) کشته شود چیست؟

حضرت فرمود: با ریختن اولین قطره خونش، تمام گناهانش آمرزیده می‌شود، و فرشتگان آسمانی او را شست‌وشو می‌دهند، به طوری که پاک و پیراسته گشته و در ردیف پیامبران پاک قرار می‌گیرد، سپس حضرت جبرئیل و عزرائیل با فرشتگان بسیار، بر جنازه او نماز می‌خوانند، کفن و حنوطش را از بهشت می‌آورند، و قبرش وسعت می‌یابد و فضای قبرش به وسیله چراغ‌های فروزانی، منور و عطرآگین می‌شود، و دری از بهشت به سوی او گشوده می‌گردد و فرشتگان الهی هدایایی را از بهشت برایش می‌آورند. (3)

اربعین آن روزی است که بر افراشته شدن پرچم پیام شهادت کربلا در آن روز آغاز شد و روز باماندگان شهداست.درسى که اربعین به ما مى ‏دهد، این است که باید یاد حقیقت و خاطره‏ ى شهادت را در مقابل طوفان تبلیغات دشمن زنده نگهداشت. شما ببینید از اول انقلاب تا امروز، تبلیغات علیه انقلاب و امام و اسلام و این ملت، چه قدر پرحجم بوده است. چه تبلیغات و طوفانى که علیه جنگ به راه نیفتاد جنگى که دفاع و حراست از اسلام و میهن و حیثیت و شرف مردم بود.

پانوشت:
1- بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در صحن جامع رضوی، 1385/01/01

2- پیام نوروزی به مناسبت حلول سال 1385/01/01-1385

3- بحارالانوار، ج 98، ص 78

اشتراک گذاری این مطلب :

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردستان وب نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
ایمیل *
نظر

کد امنیتی
 
   

   مـطالـب

   حمایت از ما
کردستان وب
   تبلیغات

ADS

ADS

ADS

   آمار بازدیدکنندگان