17

سنندج

 
116

سقز

 
16

قروه

 
34

بیجار

 
14

دهگلان

 
7

مریوان

 
5

سروآباد

 
1

بانه

 
23

کامیاران

 
19

دیواندره

 
شهرستان ها   

نمایش وبلاگهای بیجار نمایش وبلاگهای قروه نمایش وبلاگهای دهگلان نمایش وبلاگهای کامیاران نمایش وبلاگهای سنندج نمایش وبلاگهای سروآباد نمایش وبلاگهای مریوان نمایش وبلاگهای دیواندره نمایش وبلاگهای بانه نمایش وبلاگهای سقز
   نظرسنجی
به نظر شمااولویت اقتصادی ایران بعد از اجرای توافق کدام است؟
 

ورود سرمایه گذاری خارجی : (21 رای)

15.7%

عمل در چهارچوب اقتصاد مقاومتی : (98 رای)

73.1%

کوچک سازی دولت و تقویت بخش خصوصی : (15 رای)

11.2%
   عضویت در خبرنامه
نام :
عضویت
Loading

 


   گفتگو با وبلاگ نویسان

    نکات ضروری جهت زائرین محترم عتبات درمسیر میعادگاه عشق

گروه : اجتماعی | ارسالی از : کردستان وبچهارشنبه 4 آذر 1394 | بازدید ها : 928 | کد مطلب : 3218
Post Image

رفته رفته به بزرگترين اجتماع بشري نزديك مي شويم،اجتماعي كه هر مسلماني چه شيعه و چه سني و حتي از مذاهب ديگر آرزوي حضور در آن را در سر مي پرورانند و اين روزها تمام نقاط كشور عطر و بوي حسيني و شور و شوقي وصف ناپذير را فرا گرفته است.در این بين افرادي هستند که مسيري از راه را تا رسيدن به منزلگه عشق پياده طي كنند و ما در نظر داريم در اینجا نكاتي را به منظور داشتن سفري أيمن و بدون خطر براي زائرین عزیز بيان كنيم.

به نقل از وبلاگ شاه بیت شعر واحساس:

*مرزهاي ورودی تا حرم سيد و سالار شهيدان

-مرز مهران
شهر مرزی مهران در منتهی الیه غربی استان ایلام قرار داشته و فاصله آن تا شهر ایلام 85 کیلومتر می باشد. زائرانی که از این شهر وارد عراق می شوند پس از عبور از منطقه زرباطیه و شهر کوچک بدره وارد شهر کوت، نعمانیه، شوملی، دیوانیه و شامیه وارد شهر نجف می شودند.طول این مسیر از پاسگاه مرزی زرباطیه تا بازرسی ورودی نجف 302 کیلومتر می باشد.

-مرز شلمچه
منطقه مرزی در غرب خرمشهر و نزدیکترین نقطه مرزی به شهر بصره در کشور عراق می باشد. مرز شلمچه جنوبی ترین مرز زمینی ایران و عراق بوده و فاصله آن تا خرمشهر 15 کیلومتر و تا بصره 20 کیلومتر می باشد. زائرانی که از این مرز وارد عراق می شوند پس از عبور از منطقه شلمچه و تنومه وارد شهر بصره شده و پس از آن به سماوه و نجف می رسند.طول مسیر از شلمچه تا نجف تقریباً 460 کیلومتر می باشد.

-مرزچزابه
تنگه چزابه در 17 کیلومتری شمال غربی شهر بستان قرار دارد. زائران پس عبور از منطقه چزابه و شیب، مشرح، وارد شهر العماره، سپس شهر فجر و منطقه عفک، دیوانیه، شافعیه، شامیه و پس از بازرسی ابوصخیر وارد شهر نجف می شوند.

*أخذ ويزا امري مهم قبل از حركت به سوي مرزها
البته گذر از مرزهاي ياد شده بدون داشتن ويزا غير ممكن و به نوعي خطري جدي براي هموطنان به دنبال دارد؛ از هر سه مرز خودروهایی فراهم‌ شده که به‌ صورت رایگان زائران را به مناطق مرکزی عراق منتقل می‌کنند تا به کاروان‌های پیاده مسیر نجف به کربلا ملحق شوند.زائران حتماً قبل از حرکت به‌سوی مرزها نسبت به اخذ ویزا اقدام کنند، طرف ایرانی و عراقی بر تهیه ویزا تأکید دارند و هر دو طرف از پذیرش زائران بدون ویزا جلوگیری میكند.موکب‌های بهداشتی، درمانی و فرهنگی خوبی فراهم‌ شده، امکانات اسکان و تغذیه کافی هم وجود دارد اما شدت سرمای هوا رو به افزایش است و از زائران می‌خواهیم امکانات ضروری حداقلی را داشته باشند.

سرمای هوا و اقدامات بهداشتی صورت گرفته مانع شیوع بیماری است اما درعین‌حال زائران نسبت به رعایت نکات بهداشتی توجه ویژه‌ای داشته باشند.زائران باید به موارد امنیت فردی توجه داشته باشند، هیچ امانتی و وسیله‌ای را از اشخاص ناشناس تحویل نگیرند، قوانین کشور عراق رعایت و از ایجاد شبهه برای نیروهای امنیتی موجود در مسیر پرهیز کنند.

برای جلوگیری از مفقود شدن زائران هم تدابیر خوبی اندیشیده شده، در این راستا یک سیستم اینترنتی طراحی و همچنین راهنمایان زائر با لباس‌های مخصوص در بین جمعیت کاروان‌های پیاده حضور دارند.زائران از سفر انفرادی پرهیز کنند، در کنار گذرنامه و ویزا تصویری از مدارک شناسایی خود اعم از کارت ملی و شناسنامه همراه داشته باشند همچنین مواکب شناخته‌ شده را برای اسکان و تغذیه انتخاب کنندو با توجه به اینکه رومینگ در کشور عراق به‌ صورت کامل پوشش داده نمی‌شود احتمال قطع خطوط تلفن همراه را وجود دارد، البته دکل‌هایی در مسیر تأمین شد اما قطعی موقت ارتباط تلفن همراه قابل پیش‌بینی است.

*پياده روي نجف تا كربلا
زائران بايد در نظر داشته باشند كه  فاصله خروجی شهر نجف تا ابتدای شهر کربلا حدود 80 کیلومتر مي باشد كه معمولاً این مسافت را در 3 روز و 2 شب طی می‌کنند. یعنی از صبح زود سه روز مانده به اربعین حرکت کرده و شب اربعین به کربلا می رسند.تمام طول مسیر پیاده روی از خروجی نجف تا ورودی کربلا تیرهای چراغ برقی وجود که شماره‌گذاری شده‌اند. از 1 تا 1460 هر کدام از این تیرها با هم دقیقاً 50 متر فاصله دارند. به نوعی خط نشان هستند که چقدر از مسیر را طی کرده و چه قدر باقی است. معمولاً برای اینکه هم کاروانی ها با هم قرار بگذارند از شماره های این تیرها که سمت چپ یا راست مسیر پیاده روی قرار دارد استفاده می کنند.

 اما مسیر پیاده روی نجف تا کربلا جزو امن‌ترین مسیرهای منتهی به کربلاست و تقریباً می توان گفت از امنیت شهر نجف و همچنین مسیر آن تا کربلا و شهر کربلا مخصوصاً منطقه ای که اطراف حرمین است خیالتان راحت باشد.از ابتدای تا انتهای مسیر تقریباً تمامی طول مسیر به وسیله ی چادر ها یا سازه هایی تقسیم بندی شده است که هیئت‌هایی از سراسر عالم مسئولیت این چادر ها را بر عهده دارند! البته قریب به اتفاق این هیئت ها قبیله های عراقی هستند. عراقی ها به هیئت، موکب می گویند.

*خدماتی که در این موکب ها داده می شود شامل موارد زیر است:
انواع پذیرایی صبحانه، ناهار و شام. طبیعتاً در این حالت حق انتخاب با شماست که از کدام چادر چه چیزی را برای ناهار یا شام انتخاب می کنید! مثلاً ممکن است جایی به اصرار شما را دعوت به قیمه نجفی کند و چادری دیگر آب گوشت پخته باشد یا حتی در ایستگاهی برای صرف ساندویچ فلافل توقف کنید! حتی تنور هم در کنار راه یافت می شود و همانجا مشغول پخت نان هستند! انواع طعام از ماهی تا انواع ساندویچ و خورشت را می توانید در طول مسیر میل بفرمایید! فرقش با جاهای دیگر دنیا در این نیست که رایگان است بلکه علاوه بر رایگان بودن اصرار صاحب طعام و التماس او برای خوردن حتی یک لقمه از طعامش هر انسانی را منقلب می کند!

انواع میوه. معمولاً میوه ها را در وسط راه پیاده روی به زور به دستتان می دهند و انواع شیرینی‌جات. خرما و شیرینی های محلی عراق به وفور در طول مسیر دیده می شود.انواع نوشیدنی. چیزی که شاید در تمام مسیر به صورت یکنواخت پراکنده شده است چایی شکر معروف عراقی هاست! که در استکان های کمر باریک زائران را برای رفع خستگی و عطش به سوی خود می خواند! علاوه بر چایی قهوه تلخ و آب معدنی و انواع نوشابه هم در طول مسیر توزیع می گردد.

محل خواب و استراحت! بعضی از موکب ها طوری شرایط موکب را طراحی کرده اند که محل استراحت زائرین باشد. در این موکب ها پتو و بالش و سایر ملزومات یافت می شود و معمولاً در هر ساعتی عده ای در این موکب ها مشغول استراحت هستند.با توجه به اینکه هم اکنون اربعین در زمستان قرار دارد گرمای هوا به هیچ وجه اذیت کننده نیست و علاوه بر آن در ساعات شب و همچنین صبح هوا خیلی سرد هم خواهد شد و بهتر آن است که لباس گرم به اندازه کافی بردارید.

اشتراک گذاری این مطلب :

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردستان وب نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
ایمیل *
نظر

کد امنیتی
 
   

   مـطالـب

   حمایت از ما
کردستان وب
   تبلیغات

ADS

ADS

ADS

   آمار بازدیدکنندگان