17

سنندج

 
116

سقز

 
16

قروه

 
34

بیجار

 
14

دهگلان

 
7

مریوان

 
5

سروآباد

 
1

بانه

 
23

کامیاران

 
19

دیواندره

 
شهرستان ها   

نمایش وبلاگهای بیجار نمایش وبلاگهای قروه نمایش وبلاگهای دهگلان نمایش وبلاگهای کامیاران نمایش وبلاگهای سنندج نمایش وبلاگهای سروآباد نمایش وبلاگهای مریوان نمایش وبلاگهای دیواندره نمایش وبلاگهای بانه نمایش وبلاگهای سقز
   نظرسنجی
به نظر شمااولویت اقتصادی ایران بعد از اجرای توافق کدام است؟
 

ورود سرمایه گذاری خارجی : (21 رای)

15.7%

عمل در چهارچوب اقتصاد مقاومتی : (98 رای)

73.1%

کوچک سازی دولت و تقویت بخش خصوصی : (15 رای)

11.2%
   عضویت در خبرنامه
نام :
عضویت
Loading

 


   گفتگو با وبلاگ نویسان

    چرا این عمار؟

گروه : مذهبی | ارسالی از : کردستان وبسه شنبه 3 آذر 1394 | بازدید ها : 991 | کد مطلب : 3217
Post Image

حضرت علی (علیه السلام) پس از شهادت یاران خود، از جمله عمار یاسر فرمود: «این اخوانی الذین رکبوا الطریق و مضوا علی الحق؟ این عمار؟ و ... و این نظراوهم من اخوانهم الذین تعاقدوا علی المنیة؛[۱]کجا رفتند برادران من که در راه حق گام برداشتند و در آن راه جان سپردند؟ کجاست عمار؟ و ...کجایند همانند آنان و برادرانشان که بر عزم و نیت خود استوار بودند؟ حضرت مولا (علیه السلام) در این خطبه به ثبات قدم و ایستادگی یارانش تا دم مرگ اشاره می فرماید،یارانی که عمر خود را صرف به پا داشتن احکام اسلام و برپایی حق و عدالت نمودند.

به نقل از وبلاگ رهپویان قرآن:

علاقه مندی به دین حق و اجرای عدالت و پاکی در نهاد همه ی انسانها هست؛ ولی سینه سپر کردن در مقابل موانع دین حق، و شیاطین جنی و انسی کار هر کسی نیست. این یاران مخلص مولای متقیان، کسانی نبودند که برای شانه خالی کردن از انجام مسولیتهای دینی و انسانی بگویند: ما که دلمان پاک است، همین کافیست. اینان پا به پای امام و مولای خویش (بی آنکه از خود انفعالی نشان دهند) حرکت نموده و در این راه شربت شهادت نوشیدند.
مولای متقیان در ادامه همین خطبه، با برشمردن ویژگی های یاران شهید خود، به یک فرمول کلیدی اشاره می نماید و آن اطاعت از امام و حجت خداست. «اوه علی اخوانی الذین تلوا القرآن فاحکموه و تدبروا الفرض فاقاموه، احیوا السنة و اماتو البدعة. دعواللجهاد فاجابوا و تقوا بالقائد فاتبعوه؛[۲]دریغا، دریغ، برادرانی که قرآن را خواندند و آن را استوار کردند و در فرائض آن اندیشیدند و آنها را بپا داشتند. سنتها را زنده کردند و بدعتها را می راندند. به جهاد با دشمن دعوت شدند و دعوت را پاسخ گفتند. به رهبر خود اعتماد و از او پیروی کردند».نکته ای که در حدیث فوق هست و قبلا هم به آن اشاره شد؛ اطاعت از رهبر جامعه اسلامی  است که فردی مثل عمار را  به جایی می رساند که مولا علی (علیه السلام) برای فقدان او حسرت می خورد.

مردانی مثل عمار، این فرمایش قرآن کریم را سرلوحه ی کار خود قرار داده اند که می فرماید: «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا أَطیعُوا اللَّهَ وَ أَطیعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِی الْأَمْرِ مِنْكُمْ؛[نساء/۵۹]اى كسانى كه ایمان آورده ‏اید، خدا را اطاعت كنید و از فرستاده او و صاحبان امرتان (كه جانشینان معصوم پیامبرند) اطاعت نمایید». [۳]
بدون شک افرادی مثل عمار که دل در گرو محبت خدا و رسول او و جانشینان او (مولای متقیان) دارند؛ فقدان اینها برای جامعه اسلامی سنگین خواهد بود.
این تبعیت از امام و حجت خدا، در حماسه ی عاشورا  به اوج خودش می رسد.وقتی که امام حسین  علیه السلام با حبیب بن مظاهر بر بدن نیمه جان مسلم بن عوسجه حاضر شدند، امام به او فرمود: «رَحِمَكَ اللَّهُ یَا مُسْلِمُ‏ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضى‏نَحْبَهُ وَ مِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَ ما بَدَّلُوا تَبْدِیلًا؛[۴]خدا تو را رحمت کند یا مسلم (تقدیر از یار مخلص خود به خاطر یاری دین خدا)، بعضی از ایشان عهد خود را به پایان رساندند و بعضی دیگر در انتظار (شهادت در  راه خدا) هستند وهیچگونه تبدیل و تغییری در عهد خود انجام ندادند».

واضح است که عدم تبدیل و تغییر در مرام و روش فرد با ایمان جز با تبعیت از حجت خدا میسر نیست.نکته ای که مسلم بن عوسجه آن را به هم سنگر خود سفارش نموده و او را به تبعیت از امام مظلوم خویش فرا می خواند: « فَإِنِّی أُوصِیكَ بِهَذَا وَ أَشَارَ إِلَى الْحُسَیْنِ (علیه السلام)  فَقَاتِلْ دُونَهُ حَتَّى تَمُوتَ؛[۵]وصیت من به تو این است (ای حبیب) که امام حسین (علیه السلام) را تا دم مرگ تبعیت کنی».راه کسانی چون عمار را در پیش گرفتیم.حضرت امام خمینی (رحمت الله علیه)  با تبعیت از اهل بیت (علیهم السلام)  راه کسانی مثل عمار را در پیش گرفت و برای کمک و دفاع از دین اسلام و کمک به مکتب اهل بیت (علیهم السلام) به پا خاست.

بعد از ارتحال آن رهبر انقلابی، مقام معظم رهبری سکاندار این کشور شد و به حول و قوه ی الهی کشور را به سلامت از خطرات و بحرانهایی بزرگی عبور دادند.معطم له در جشنواره فیلم عمار، در باره ی نقش این صحابی امیر المومنین (علیه السلام) می گوید: انسان می بیند درست همانجایی که نیاز هست به اینکه یک پرچمی را بلند کند،‌ یک علامتی را مشخص بکند،‌ عمار آنجا حاضر است و همین کار را می کند. آخرش هم پاداش خودش را با شهادت در رکاب امیرالمؤمنین (علیه السلام) در جنگ صفین می گیرد. [۶]

بنا بر فرمایش مقام معطم رهبری، عمار آن کسی است که هر جا نیاز به اطهار وجود و کمک (به مولای خویش) باشد؛ حاضر است. پس همه ی آحاد ملت، هر کس به سهم خود، باید برای پیشبرد اهداف جامعه ی اسلامی کوشش نمایند.در جامعه ی اسلامی همه مسول هستند و همه پرچمدارند، کسی بی مسولیت نیست. پیامبر اکرم (صلّى اللَّه علیه و آله و سلم) در این باره می فرمایند: «كلّكم‏ راع‏ و كلّكم مسئول ؛[۷] همه ی شما (همه ی مسلمانان) نگهبانید و همه شما مسولید (در قبال دیگران، در قبال جامعه اسلامی و ...)»
امیدواریم همه ی ما در برداشتن مسیر تبعیت از خدا و رسول خدا (صلی الله علیه و آله) و جانشینانش (ولایت فقیه ادامه ی همان راه معصومین است)، عمار گونه باشیم

نتیجه گیری
عمار یاسر یکی از صحابه ی مخلص امیر المومنین (علیه السلام) بود که حضرت، در فقدان اینچنین یارانی حسرت خود را بیان نمودند.شخصیت عمار از این رو مورد قبول است که حمایت از دین خدا و اطاعت از جانشین رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را سرلوحه زندگی خود قرار داده بود.در این زمان که حکومت شیعه در ایران به مبارزه و ایستادگی در برابر استکبار جهانی بپا خاسته است؛ بیش از پیش به افرادی چون عمار نیاز هست تا نسبت به پیشبرد اهداف اسلامی موفق باشد.

پی نوشتها
[۱] نهج البلاغه، ترجمه فقیهی، چاپ اول ۸۵، ص ۱۹۲
[۲] همان
[۳] ترجمه مشکینی،ص۸۷
[۴] اللهوف على قتلى الطفوف / ترجمه فهرى، النص، ص ۱۰۷
[۵] همان
[۶] مشروح بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با عوامل جشنواره فیلم عمار - یکم اسفند ۱۳۹۱
[۷] إرشاد القلوب / ترجمه سلگى / ج‏۱ / ۴۷۹ / گفتار پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم در بالین جوان در حال مرگ ..... ص : ۴۷۷

 

اشتراک گذاری این مطلب :

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردستان وب نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
ایمیل *
نظر

کد امنیتی
 
   

   مـطالـب

   حمایت از ما
کردستان وب
   تبلیغات

ADS

ADS

ADS

   آمار بازدیدکنندگان