17

سنندج

 
116

سقز

 
16

قروه

 
34

بیجار

 
14

دهگلان

 
7

مریوان

 
5

سروآباد

 
1

بانه

 
23

کامیاران

 
19

دیواندره

 
شهرستان ها   

نمایش وبلاگهای بیجار نمایش وبلاگهای قروه نمایش وبلاگهای دهگلان نمایش وبلاگهای کامیاران نمایش وبلاگهای سنندج نمایش وبلاگهای سروآباد نمایش وبلاگهای مریوان نمایش وبلاگهای دیواندره نمایش وبلاگهای بانه نمایش وبلاگهای سقز
   نظرسنجی
به نظر شمااولویت اقتصادی ایران بعد از اجرای توافق کدام است؟
 

ورود سرمایه گذاری خارجی : (21 رای)

15.7%

عمل در چهارچوب اقتصاد مقاومتی : (98 رای)

73.1%

کوچک سازی دولت و تقویت بخش خصوصی : (15 رای)

11.2%
   عضویت در خبرنامه
نام :
عضویت
Loading

 


   گفتگو با وبلاگ نویسان

    از بی کفایتی آل سعود در حادثه منا تا ربط آن به مسئله ظهور

گروه : سیاسی | ارسالی از : زیر ذره بینشنبه 4 مهر 1394 | بازدید ها : 1751 | کد مطلب : 3122
Post Image

حوادث زنجیره ای و مرگبار امسال مناسک حج تمتع همچون سقوط جرثقیل , آتش سوزی هایی در هتل های مکه و حادثه پل جمرات، برای اولین بارو بصورت جدی موضوع بی کفایتی وعدم صلاحیت رژیم آل سعود در اداره حرمین شریفین رابطورصریح آشکارساخت.

به نقل از وبلاگ زیر ذره بین:

عده‌اي از سرتاسر جهان دور هم جمع شده تا يكي از خالصانه‌ترين اعمال توحيدي و عظیم‌ترین مناسک سیاسی عبادی را بجاي آورند که در اثناي عبادت الهي به خاك و خون كشيده می‌شوندحج امسال را بی گمان باید «غم انگیزترین حج تاریخ اسلام» خواند. ابتدا جرثقیلی غول پیکر در مسجد الحرام سقوط کرد و سپس فاجعه منا رخ داد تا هزاران زائر در این دو حادثه عجیب،کشته و مجروح شوند.

خانواده‌هايي كه عزيزانشان برای حضور در اجتماع عظیم حج از آنان خداحافظي كرده بودند چگونه حالا كه بايد منتظر بازگشت حاجي‌هاي خود باشند مي‌توانند خبر رحلت جانسوز آنها را بشنوند؟اکنون که هزاران تن از مسلمین و چند صد تن از حجاج ایرانی در حج امسال کشته و مجروح شده‌اند، باید از بادیه‌نشینان وحشی پرسید که حجاج خانه امن الهی به کدامین گناه کشته شدند؟ مقامات سعودی باید به جای فرافکنی و انداختن تقصیر به گردن هوا و خستگی حجاج و ... توضیح دهند چرا ابتدا مسیری را برای تردد حجاج اعلام کردند و بعد از این که حاجیان در آن مسیر قرار گرفتند، آن را مسدود و زائران را در یک تله انسانی گرفتار کردند؟دولتمردان سعودی باید به فکر سازماندهی مناسب و تدبیر اساسی برای مناسک حج باشند تا ایجاد تحریکات فرقه ای و تفرقه افکنی در جهان اسلام .مگر حاجیان که در آن سرزمین غریب هستند، جز مسیرهای تعریف شده توسط سعودی ها ، راه دیگری را بلد بودند یا رفتند؟با این اوصاف باید در واقعه منا، فراتر از "بی کفایتی" سعودی ها باید رد پای "جنایت" را پی گرفت.

سوال اصلی اینجاست که بفرض بسته شدن مسیر، چرا باید افرادی که برای عبادت خدا به آنجا رفته اند، به یکدیگر آسیب برسانند؟ چرا نباید دست کسی را که روی زمین افتاده یگیرند، چطور پا بر بدن افرادی که روی زمین افتاده اند گذاشتندو موجب فوت آنها شده اند؟اگر این افراد با فاصله لازم در همان مسیر بی بست می ایستادند، آیا در ساعت 8 یا 9 صبح صبح کسی از گرمازدگی می مرد؟ اگر افرادی که در خیابان 204 بوده اند و مسیر بن بست را دیده اند، رعایت فاصله و حال افراد مسن را می کردند و صبر می کردند تا مسیر باز شود، این حجم کشته و زحمی پیش می آمد؟ بغیر از عدم مدیریت مناسب عربستان برای حج و جلوگیری از این نوع اتفاقات، باید این موضوع هم در نظ داشته باشیم که ما مسلمان بوده و برای حج به انجا رفته ایم و در جوار کعبه می باشیم باید آنقدر رعایت همدیگر را داشته باشیم حتی کل مسیر هم بسته باشد به همدیگر صدمه ای نرسانیم .

اما در این بین برخی از دوستان در شبکه های اجتماعی موبایلی دانسته یا نداسته واز سر احساس حدیثی رو منتشر نمودند که بالفرض ظهور حضرت حجت با حادثه دردناک  را مرتبط میساخت لذاجهت روشنگری بیشتر باید عرض کنم که اصل  حدیث،  چنین است؛ عن سهل بن حوشب قال: قال رسول الله صلى الله علیه و آله: سیکون فی رمضان صوت، و فی شوال معمعه، و فی ذی القعده تحارب القبائل، و علامته نهب الحج و تکون ملحمه بمنى و یکثر فیها القتل و تسیل فیها الدماء حتى تسیل دماؤهم على الجزیره ( الجمره ) که این حدیث در منتخب الأثر ص۴۵۱، بشاره الإسلام ص۳۴، یوم الخلاص ص۵۳۲، بیان الأئمه ج۱ ص۴۳۳ و ج۲ ص ۳۵۵ آمده است.

 فارغ از سندیّت، اگر قرار بر تطبیق باشد، می‌توان گفت هیچ‌یک از نشانه‌های مذکور، محقّق نشده‌است. صدای بلندی در رمضان امسال شنیده نشده؛ جنگ قبایل و غارتِ حاجیان و کشته‌شدن مردم در درگیری قبایل رخ نداده؛ قتل فراوانی رخ نداده که خون‌ها بر مسیر جمرات جاری شود! تعبیرات «حادثه خونبار» و «به خاک و خون کشیده‌شدن زوّار» هم، تعبیراتی خبری و ادبی است. از این‌رو، فارغ از سندیّت، این حدیث بر حادثه امروز، قابل انطباق نیست.

برخی‌ها در فضای مجازی، از این فضا سوءاستفاده کرده و به دنبال انحراف موضوع، هستند.هدف از ترویج این شایعات، ایجاد دوقطبی‌های کاذب نظیر شیعه و سنّی است و مصداق آن طرح مدیریّت شیعی اربعین در برابرِ مدیریّت بی‌کفایت حجّ توسط اهل‌سنّت که هدفش تضعیفِ وحدت است.این مطلب به‌معنای ردّ بی‌کفایتی آل‌سعود نیست؛ بلکه  هشداری است که در دامِ دوقطبی‌ها افتادن، سادگی و بی‌بصیرتی است.

کلام آخر:

کنگره ی حج یکی از پرازدحام ترین تجمع های انسانی در جهان است. بیش از یک میلیون مسلمان هر ساله در این مراسم بزرگ شرکت می کنند. بنابراین برگزاری مراسمی در این سطح نیازمند هماهنگی و نظم زیاد و دقیقی است که عربستان سعودی طی سال های اخیر بارها اثبات کرده به خوبی از عهده ی آن برنمی آید.حادثه ی دلخراش و تلخ جان باختن بیش از هزار حاجی در منا و داغدار شدن مسلمانان سراسر جهان در یکی از بزرگ ترین عیدهای جهان اسلام،  لزوم مسوولیت پذیری دولت عربستان در خصوص تامین امنیت و رفاه حجاج را دو چندان می کند.عید قربان از این پس برای همه ی مسلمانان جهان با خاطره یی تلخ همراه خواهد بود؛ خاطره ی قربانی شدن هزاران زایر در اوج مظلومیت و در حالی که برای انجام مناسک دینی خود، در سرزمین وحی مهمان خدا بودند.این فاجعه دلخراش  سندی مکرر از بی لیاقتی آل سعود در خادمی حرمین شریفین و زائرین بیت الله الحرام می باشد و دولت آل سعود مسوول این بی تدبیری در اداره این مراسم عظیم می باشد لذا وقت آن رسیده که جهان اسلام با بررسی عملکرد 4 دهه ای رژیم آل سعود در مدیریت مراسم حج تمتع ، به فکر اداره حرمین باشند و با تشکیل هیاتی متشکل از کشورهای اسلامی برای مدیریت مناسک حج چاره اندیشی کنند.

اشتراک گذاری این مطلب :

نظرات :

ابراهیم پاسخ شنبه 4 مهر 1394 | 18:05

0
11

رژيم ‌‌آل سعود به نمايندگي از دنياي كفر و شرك خون مسلمانان را به ناحق مي‌ريزد و به نمايندگي از رژيم صهيونيستي به كودك‌كشي و نابودي نسل مسلمانان روي آورده است.حادثه امسال مكه هم در اثربي‌كفايتي يك مشت جوان بي‌تجربه، افراطي و عقده‌اي دربار آل سعود در اداره حرمین شریفین اتفاق افتاد.وچه بجا امام (ره) پس از حادثه خونين مكه در سال 67 فرمودند؛ «اگر ما مي‌خواستيم ثابت كنيم كه كعبه‌‌داران كنوني لياقت ميزباني سربازان و مهمانان خدا را ندارند و جز تأمين نظر آمريكا و اسرائيل و تقديم منافع كشورشان به آنها كاري از دستشان برنمي‌آيد بدين خوبي نمي‌توانستيم بيان كنيم.»لذاجهان اسلام به اين انديشه كند که چرا آل سعود در روز عيد قربان حجاج بيت‌الله الحرام را در خوش‌بينانه‌ترين داوري قرباني بي‌كفايتي خود كرد.

حسین پاسخ یکشنبه 5 مهر 1394 | 10:09

0
10

مصيبتي که در حرکت مسلمانان براي رمي جمرات در سرز مين منا به وقوع پيوست مصيبت بسيار بزرگ و فاجعه عظيمي براي اسلام و مسلمين است.آيا وقت آن نرسيده است که مسلمانان جهان و دولت هاي اسلامي به جنايت‌هايي که آل سعود مرتکب میشودتصميمات جدي اتخاذ کنند؟بي‌شکّ وقوع چنين حوادث دردناکي، تکليف را براي امّت اسلامي زيادتر نموده که بايد با تدبير و مديريت صحيح و هماهنگي کامل از تکرار چنين وقايع ناگواري جلوگيري کنند.

محمدرضا پاسخ یکشنبه 5 مهر 1394 | 10:41

0
10

در حالی که دولت عربستان میزبان قریب به دومیلیون حاجی در کشور خود است و علی الاصول می بایست تمام ظرفیت خود را برای نظم و امنیت زایران بکار گیرد درست در عید قربان و در ماه حرام دست در دست تروریست های داعش مردم بی دفاع یمن را به خاک و خون می کشد!! نگاهی به حوادث چند دهه اخیر که به جان باختان بیش از 5000 هزار نفر از ضیوف الرحمان دارد، نشان می دهد که دولت عربستان لیاقت و کفایت لازم برای کلید داری خانه امن خدا ندارد و در اداره مراسم حج دچار سومدیریت شدید است.

این در حالی است که مراسم حج نه حادثه ای غیر مترقبه و نه مراسمی است که اولین بار برگزار می شود! آیا وقت آن نرسیده که سازمان کنفرانس اسلامی با اعلام جلسه فوق العاده به بررسی موضوع مدیریت حج بپردازد!؟ رفتار متکبرانه آل سعود و انحصار تولیت اماکن مقدس مسلمانان تا کی تحمل می شود ؟! آیا وقت آن نرسیده که علمای تمامی مذاهب اسلامی ماشین آدم کشی آل سعود در منطقه را متوقف کنند!؟

محمد حسین پاسخ یکشنبه 5 مهر 1394 | 12:17

0
10

حکومت سعودی تنها نامی از اسلام و مسلمانی را با خود به یدک می کشد و در عمل هیچ بویی از اسلام نبرده است آل سعود بجای تامین امنیت حجاج کشورهای اسلامی بدنبال تامین منافع آمریکا و اسرائیل است و در این راه حتی از کشتن زائران خانه خدا در مکه ابایی ندارد.رویکرد اصلی این رژیم مرتجع و نفت خوار نه تنها حفط جان مسلمانان نیست بلکه مسلمان کشی است و گویی در این موضوع با رژیم صهیونیستی در حال رقابت هستندر واکنش به این بی کفایتی در برگزاری مناسک حج، حداقل کاری که دولت های مسلمان در اعتراض به بی کفایتی آنان می توانند انجام دهند، محکومیت دیپلماتیک آنان در عدم توانایی مدیریت مناسک و شعائر حج است. آل سعود اگر خود توانایی اداره حج را ندارد آن را به گروهی از متخصصان و مهندسان کشورهای اسلامی بسپارد تا به زیباترین شکل آن را مدیریت کنند.

سید رضا پاسخ یکشنبه 5 مهر 1394 | 12:40

0
10

آل‌سعود لیاقت پذیرایی از زائرین حرم امن الهی را ندارد،و مقصر این فاجعه است.تراژدی وحشتناک اینروزهای حج تمتع چالشی برای پادشاه عربستان و خاندان سعودی خواهد بود این حوادث لکه ننگی برای آل‌سعود خواهد شد.چون با وجود آنکه ازدحام جمعیت در مراسم منا هرساله تکرار می‌شود اما سعودی‌ها هنوز نتوانسته‌اند از بروز این حادثه که هر سال چندین کشته بر جای می‌گذارد جلوگیری کنند. ..
حاکمان آل سعود افرادی جاه طلب و خودخواه هستند که به مردم خود نیز رحم ندارند، آنها با تشکیل حکومت وهابی کمر به کشتار مردم منطقه بستند.جهان اسلام باید برای مسئله حج تدبیری باندیشد و مجموعه ای از کشورهای جهان اسلام مسئله حج را زیر نظر بگیرند، کشورهای اسلامی باید در این زمان به صحنه بیایند و با تشکیل مجمع بزرگ اسلامی نسبت به مدیریت حج و حجاج فکری کنند.
اینروزها اسم وزیر جنگ آل‌سعود همه را عصبانی می‌کند

علیرضا پاسخ یکشنبه 5 مهر 1394 | 12:53

0
9

براساس آیه قرآن کسانی که با قصد هجرت به سوى خدا و حفظ دین از خانه بیرون آید و از دنیا برود و بمیرد درجه شهید به آنان اطلاق می‌شود.زخم کهنه حج ۶۶ دوباره سرباز کردو حدود 2000 نفر از امت اسلامی در منا قربانی آسایش کاروان وزیر جنگ سعودی شد اجر کشته‌شدگان خانه خدا با هیچ چیزی قابل مقایسه نیست،حادثه تلخ منا ناشی از توطئه دشمن بود،این حادثه تلخ ناشی از بستن راه توسط سعودی ها بود که قلب جهان اسلام جریحه دار کرد.
آل سعود خائن تنها به حرکت هاى نمایشى در جهت خدمت به حجاج اکتفا مى کند آل‌سعود با این اقدام جنایتکارانه که در حج امسال انجام داد، وسیله نابودی حکومت خویش را فراهم کرده .جهان اسلام باید به پا خیزد و خادمی حرمین را از آل سعود بگیرد، امام خمینی (ره) سال‌ها پیش فرمودند که آل سعود لیاقت خادمی حرمین شریفین را ندارد ولی کسی آن زمان متوجه نشد.

یوسفیان پاسخ یکشنبه 5 مهر 1394 | 14:05

0
8

حج عظیم‌ترین تجمع انسانی، عبادی و سیاسی است که در سرزمین وحی و مکه مکرمه که طی چند روز موسم آن برپا می‌شود. حادثه تأسف‌آور و دلخراش کشته و زخمی شدن جمع زیادی از زائران و حاجیان بیت‌الله الحرام در سرزمین منا بار دیگر بی‌لیاقتی و عدم‌کفایت آل سعود را در مدیریت حرمین شریفین ثابت کرد.عربستان سعودی باید در موسم حج همه امکانات، تجهیزات و نیروهای انسانی باتجربه خود را برای مدیریت این رویداد مهم جهان اسلام بسیج کند و تأمین امنیت حجاج و زائران خانه خدا را عهده‌دار باشد اما مع‌الوصف امسال آل سعود به‌جای تمرکز در خدمت‌رسانی به حجاج تمام داشته‌ها و امکانات ازجمله نیروی انسانی باتجربه خود را برای کشتار شیعیان در یمن و بحرین گسیل کرده است.آل‌سعود نمی‌تواند برای افرادی که برای انجام فریضه دینی به سرزمین وحی آمدند امکانات وامنیت لازم را فراهم کنند بنابراین ضرورت میبابد تادرمدیریت این مناسک عظیم تغییر وتحولاتی رخ بدهد
.

حاج محمود پاسخ دوشنبه 6 مهر 1394 | 10:36

0
4

کعبه مقدس ترین مرکز مسلمانان است و شرکت در فریضه حج مهم ترین عمل عبادی جمعی ما مسلمانان است. از این رو حفظ فضای سالم و شرافت مندانه حج مسئله ای مهم و وظیفه ای مسلم برای همه مسلمانان است.

برگزاری چنین مراسمیابعاد و پیچیدگی های خاص خودش را دارد.ولی متاسفانه شاهد آن هستیم که در سال های اخیر بدلیل بی لیاقتی وبی کفایتی مسئولین ومدیریان حرمین شریفین در فریضه این کنگره عظیم بین المللی حوادث ناگواری رخ میدهد .
به راستی باید هر سال چند خانواده ی مسلمان داغدار شوند تا امت محمد بیدار شود؟رهبران و سران کشورهای اسلامی! اندیشمندان و بزرگان جهان اسلام! تا کی باید شاهد این فجایع باشند و چاره ای برای حل مشکل مدیریت حرمین شریفین تدبیر نکنند؟جهان اسلام باید با صلابت در مقابل این رویه ی غلط سعودی صهیونیستی بایستند.ما اعتقاد داریم که حج، متعلق به همه مسلمانان هستند و نه در انحصار آل سعود. لذا بر این عقیده ایم که شورایی از نمایندگان کشور های مسلمان باید مدیریت این مراسم ومناسک بزرگ معنوی را تحت نظر داشته باشند.

سید مصطفی پاسخ سه شنبه 7 مهر 1394 | 00:14

0
2

در يک سرزمين امن و سرزمين وحي که حتي خون حيوان هم نبايد در آن ريخته شود، خون بيش از دو هزار نفر به زمين ريخته و چندين هزار نفر از مسلمانان زخمي شده‌انددرگذشت شهادت گونه ومجروح شدن جمع کثيري از حجاج مظلوم خانه خدا،، دل هر مسلمان وانسان آزاده اي را به درد مي آورد.
اينکه فکر کنيم اينگونه حوادث ناشي از ضعف مديريت است، بعيد نيست، اما بعيد هم نيست ناشي از توطئه باشد. چرا بايد در چنين روزي و در يک فاصله به اين کوتاهي، مسير را ببندند؟ آن هم با توجه به جمعيتي که هر ساله به همين شکل در منا حضور مي‌يابند. يکي از جدي ترين گمانه زني ها در باره حوادث مکه و منا ، به فرزند جاه طلب ، نالايق و بي کفايت سلمان پادشاه عربستان برمي گردد وگزارش هايي در باره دست داشتن محمدبن سلمان در وقايع مکه ، با هدف حذف محمد بن نايف وليعهد و جانشين فعلي شاه سعودي منتشر شده.لذابايد يک گروه حقيقت‌ياب از طرف جهان اسلام براي پيگيري اين مسئله تشکيل شود، يا دست‌کم گروهي به نمايندگي از سازمان همکاري‌هاي اسلامي اين ماموريت را انجام دهد.

ملا قادر پاسخ سه شنبه 7 مهر 1394 | 00:18

0
2

عربستان تمام سربازها و افسران زبده سعودي را براي جنگ با مردم فقير و محروم يمن به مرزهاي خود کشانده و مديريت حرمين را به برخي پيرمردها، جوانان و پليس واگذار کرده است.ادثه منا اسفناک و دلخراش است،لذاعدم سياسي کردن خدمات حج نکته اي است که دولت عربستان بايد وجهه همت خود قرار دهد و هيچگاه با سياسي کاري نواقص و اشتباهات خود را به ديگران و تجمعات آنان نسبت ندهد. از اين مضحکتر نمي‌توان شنيد که دولت عربستان ادعا کند حجاج ايراني در هنگام رمي جمرات تجمع و شعار سياسي داشته اند و اين موجب ازدحام و کشتار شده است! دولت عربستان بايد صادقانه مسئوليت و تقصيرات خود را بپذيرد و به کمک ساير کشورها و ايجاد آمادگي عمومي لازم مانع تکرار اين فجايع شود.

کردستان وب نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
ایمیل *
نظر

کد امنیتی
 
   

   مـطالـب

   حمایت از ما
کردستان وب
   تبلیغات

ADS

ADS

ADS

   آمار بازدیدکنندگان