17

سنندج

 
116

سقز

 
16

قروه

 
34

بیجار

 
14

دهگلان

 
7

مریوان

 
5

سروآباد

 
1

بانه

 
23

کامیاران

 
19

دیواندره

 
شهرستان ها   

نمایش وبلاگهای بیجار نمایش وبلاگهای قروه نمایش وبلاگهای دهگلان نمایش وبلاگهای کامیاران نمایش وبلاگهای سنندج نمایش وبلاگهای سروآباد نمایش وبلاگهای مریوان نمایش وبلاگهای دیواندره نمایش وبلاگهای بانه نمایش وبلاگهای سقز
   نظرسنجی
به نظر شمااولویت اقتصادی ایران بعد از اجرای توافق کدام است؟
 

ورود سرمایه گذاری خارجی : (21 رای)

15.7%

عمل در چهارچوب اقتصاد مقاومتی : (98 رای)

73.1%

کوچک سازی دولت و تقویت بخش خصوصی : (15 رای)

11.2%
   عضویت در خبرنامه
نام :
عضویت
Loading

 


   گفتگو با وبلاگ نویسان

    نرمش قهرمانانه یعني تغيير روش ها بجاي تغيير در ارزش ها

گروه : سیاسی | ارسالی از : یاوران آفتابسه شنبه 31 شهریور 1394 | بازدید ها : 852 | کد مطلب : 3121
Post Image

امروزه ما با پدیده ای جدید و بی سابقه مواجهیم. نظام استکباری با برنامه ریزی سازمان یافته و با امکانات و ابزارها و روشهای بی سابقه ای در پی سلطه فرهنگی بر کل جهان و نابودی دیگر فرهنگها برآمده است، چیزی که “تهاجم فرهنگی” نام گرفته است و مقام معظم رهبری از آن به “شبیخون فرهنگی” تعبیر کرده اند. این تهاجم همه ابعاد فرهنگی اعم از فکر، زبان، آداب و رسوم، سنتها، ارزشها، دین و مقدسات را هدف قرار داده و در پی هژمونی همه جانبۀ اقتصای، سیاسی، نظامی و فرهنگی است.

به نقل از وبلاگ یاوران آفتاب:

عرصه فرهنگ ، به عنوان مهم‌ترین جریان حیات یک جامعه و یکی از حساس‌ترین کانون‌های جوامع، مورد توجه استعمار غرب بوده است. به طوری که اولین و موثر‌ترین مسیر برای نفوذ و استعمار یک جامعه از طریق فرهنگ صورت می‌گیرد.در گذشته جنگ در مرزها بود ولی امروزه جنگ به درون خانه ها آمده است،امروز دیگر تنها حضور نظامی، نشانه‌ای از سلطه نیست بلکه تهاجم فرهنگی و جنگ نرم نیز حربه اصلی غرب برای غلبه بر ملت‌هاست .هم اکنون  ابزارهایی چون شبکه‌های ماهواره ای وارتباطی ابزار وکانالی برای ورود و انتشار فرهنگ غربی به عنوان یک فرهنگ مهاجم میباشد.

متأسفانه ما از ابتدای انقلاب تا به حال همواره با جریان انفعال فرهنگی در مقابل نفوذ فرهنگی دشمن مواجه بوده ایم. به طوری که در مقابل خیلی از اتفاقات یا واکنش نشان نمی‌دهیم یا بسیار منفعلانه عمل می‌کنیم و حتی گاهی برخی از جریان‌ها از نفوذ فرهنگی حمایت می‌کننددر سال‌های اخیر و به خصوص پس از پایان هشت سال دفاع مقدس، گرایش به فرهنگ بیگانه و فرهنگ غربی در بین جوانان ما رشد صعودی یافته است و گروه‌هایی از جوانان، به علل گوناگون، از دین و فرهنگ حالت گریز پیدا کرده‌اند؛بنابراین تأکید رهبر معظم انقلاب بر اهمیت حوزه فرهنگ به این دلیل است که فرهنگ مسیری برای نفوذ در ساخت‌های سیاسی و اقتصادی یک جامعه نیز هست.بطوریکه سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب و ابراز نگرانی ایشان در خصوص چالش‌های فرهنگی جامعه ما در مقابله با جریان‌های عمده تهاجم و نفوذ فرهنگی، بسیار مهم و تامل بر‌انگیز است.

شرایط امروز دشمن با عبرت گرفتن از جنگ نظامی به جنگ نرم و رسانه‌ای رو آورده و فتنه‌های جدیدی را شروع کرده است؛ امروز کشور به مراتب سخت‎تر و پیچیده‎تر از دوران دفاع مقدس است، چراکه هدفگذاری دشمن پیچیده‎تر بوده و اصل جنگ، جنگ نرم و روانی است.خط مهم امروز دشمن نفوذ است و خطرناک‌ترین نوع نفوذ؛ نفوذ فرهنگی است.تمرکز اصلی دشمن در این نوع راهبرد، تغییر روحیه و رویکرد انقلابی در میان مردم و مسئولان و به فراموشی سپردن ماهیت تمدنی، اخلاقی، فرهنگی و فکری آمریکا و نظام سلطه و نیز استحاله ماهیت و هویت اسلامی و شعارهای دین‌مدارانه و خداباورانه انقلاب است.

مهمترین معبر برای نفوذ در اندیشه مردم گزینه بهبود معیشت و اقتصاد در ایران است که دولتهای غربی این امر را مشروط به ارتباط با آمریکا می‌دانند هر فرد باید به نوبه خود سدی در برابر این افکار دشمن ایجاد کند چرا که دشمن زندگی سالم و بدون دغدغه در گرو آزادی‌های بی اندازه شخصی و سبک زندگی غربی می‌داند.باید توجه داشت که تهاجم فرهنگی، تنها به فرهنگ محدود نیست، بلکه دکترین غرب برای نفوذ در حوزه‌های اقتصادی و سیاسی نیز به وسیله فرهنگ صورت می‌گیرد.

فقدان فرهنگ کار و تلاش، کم بودن خودباوری و همت و نبود مدیریت و برنامه ریزی صحیح از آسیب‌ها و نقایص عرصه اقتصاد کشور به شمار می‌آید.افزایش تولید نهاده‌ها و کالاهای اساسی در داخل در کنار خودکفایی در اقلام اساسی کشاورزی و غذا با تقویت بخش کشاورزی با مصرف بهینه و ترجیح مصرف کالای داخلی به خارجی، می‌تواند از دیگر راهکارهای تقویت و شکوفاسازی اقتصاد کشور باشد.افزایش سهم صندوق توسعه ملی و کوچک‌سازی دولت به‌همراه اهتمام به مبارزه با مفاسد اقتصادی در کنار مردمی‌کردن اقتصاد و اعتماد به مردم در این عرصه از اصول بنیادین در زمینه شکوفایی اقتصاد کشور به شمار می‌آیند.در واقع دو نگاه برای پیشرفت اقتصادی مطرح است که یکی از آنها اقتصاد مقاومتی و دیگری اقتصاد عاریتی است که نگاه اقتصاد عاریتی نگاه عقیم است و هیچوقت جواب نمی‌دهد.حمایت از تولید داخلی و تولیدکنندگان بومی اصلی‌ترین رکن در اقتصاد مقاومتی است و می‌تواند با ایجاد شکوفایی در اقتصاد، ایجاد اشتغال وخودکفایی در بحث سایبری و مبارزه با آثار مخرب شبکه های ضداجتماعی-جاسوسی بیگانه مانع از خروج ارز و در نتیجه رشد و شکوفایی اقتصادی و خودکفایی مجازی برای کشور شود.

استکبار که در نبرد سیاسی و نظامی با انقلاب اسلامی نتوانست کاری از پیش برد بر تهاجم فرهنگی و فشار اقتصادی متمرکز شده و تحریم اقتصادی را با تحمیل فرهنگی همراه کرده است. در رویارویی با تحریم اقتصادی نظریه “اقتصاد مقاومتی” مطرح شده است.که اساساً پیش شرط اقتصاد مقاومتی، فرهنگ مقاومتی است. اقتصاد مقاومتی از ثمرات فرهنگ مقاوتی است و بدون فرهنگ مقاومتی اقتصاد مقاومتی شکل نمی گیرد.

اگر امروز به واسطه غفلت و ضعف در دشمن‌شناسی غافلگیر شویم، هزینه‌ای سخت‌تر از دوران 8 سال دفاع مقدس را متحمل خواهیم شد.خوشبختانه امروز به‌واسطه مسئولیت‌پذیری مردم و مسئولان و در سایه همدلی، بسیاری از توطئه‌های استکبار نقش بر آب شده و این برای انقلاب اسلامی افتخار است. خطر نفوذ فکری دشمن از خطر نفوذ امنیتی و اقتصادی نیز بالاتر است امروز خنثی کردن این خطرات مسئولیتی‌ است که بر عهده مسئولان فرهنگی بیشتر سنگینی می‌کند.فرهنگ نیازمند پیرایش و آرایش و کاهش و افزایش است. اما این امر در صورتی مطلوب است که آگاهانه و مدبرانه و عقلانی باشد، نه منفعلانه. فرهنگ بالنده دائم در حال بازسای و نوسازی خود است، اما در چارچوب باورها، ارزشها و اصالتهای راستین. نه تعصب خام نسبت به گذشته و نه خودباختگی در مقابل پدیده های نو.

دفاع مقدس, میراث ارزشمند و برگ زرین مقاومت تا فتح قله های پیروزی بود. به‌طور قطع دفاع مقدس یادآور مجاهدت‌های شهیدان و رزمندگان دوران جنگ تحمیلی و نماد عزت و اقتدار ایران اسلامی در اوج ایثار، مقاومت ازخودگذشتگی ملت مقاوم ایران اسلامی است که نباید آن را فراموش کرد. این ایام یادآور همه خوبی‎ها، عشق بازی‌ها و جانفشانی‌هایی است که در زمان خاص خود، انسان‎هایی پاک باخته ندای امام زمان خود را لبیک گفتند و جان خود را در طبق اخلاص گذاشتند و برای کرامت انسانی و حمایت از تمامیت ارضی کشور خود از هیچ کوششی دریغ نکردند.

31شهریور ماه آغازین روز هفته دفاع مقدس مجال و فرصتی مغتنم در گرامیداشت حماسه‌آفرینی‌های حماسه‌سازانی است که در طول 8 سال، استوارانه در برابر زیاده‌خواهی‌های دشمنان انقلاب اسلامی ایستادگی کردند. حدیث 8 ساله دفاع مقدس ایران اسلامی در برابر تجاوز خصمانه دشمن، مقاومت و مظلومیت ملتى است که قله‌هاى سربلند ایثار و حماسه و شرف را در راه دفاع از کیان مکتب، انقلاب و میهن اسلامى خویش به نمایش گذاشتند.

متاسفانه یکی از دلایل تهاجم فرهنگی دشمن در جامعه ما عدم پرداخت ما به داشته های معنوی از جمله دوران دفاع مقدس است که در این راستا باید مسؤولان برنامه ریزی خاصی اتخاذ کنندتهاجم فرهنگی مثل تهاجم نظامی و بسیار بدتر از آن هویت و موجودیت ما را نشانه گرفته است. از این رو تکیه بر استقلال فرهنگی(مقاومت فرهنگی) در مقابل این تهاجم  ضرورت می یابد.

باور و یقین به فرهنگ اصیل ایرانی و داشتن روحیه‌ی استقلال‌طلبی، به افراد جامعه کمک خواهد کرد که مقاومت آن‌ها در برابر بمباران و یورش فرهنگی غرب روزبه‌روز بیشتر شود. بی‌تردید با چنین یقینی، فرهنگ‌ و ارزش‌های ناب دینی و اسلامی در جامعه بیشتر از گذشته نمایان خواهد شد. بهترین و اصلی‌ترین راه برای جلوگیری از فرهنگ‌گریزی و گرایش جوانان به فرهنگ بیگانه وخودباختگی فرهنگی،نشان دادن هر چه بیشتر محاسن و خوبی‌های فرهنگ اصیل دینی و ایرانی  و فراهم کردن الگوهای مناسب فرهنگی برای جوانان در تسریع هر چه دقیق‌تر و سریع‌تر این شناخت، کمک بسزایی خواهد کرد. ماامروز در عرصه های مختلف اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی وظایف مهم و ارزنده ای برعهده داریم، لذا ضرورت دارد با مدیریت جهادی در عرصه های اقتصادی و فرهنگی و مسائل کشور وارد شویم تا بتوانیم نظام اسلامی را در مسیری ارزشمند و والا قرار دهیم.

اشتراک گذاری این مطلب :

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردستان وب نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
ایمیل *
نظر

کد امنیتی
 
   

   مـطالـب

   حمایت از ما
کردستان وب
   تبلیغات

ADS

ADS

ADS

   آمار بازدیدکنندگان