17

سنندج

 
116

سقز

 
16

قروه

 
34

بیجار

 
14

دهگلان

 
7

مریوان

 
5

سروآباد

 
1

بانه

 
23

کامیاران

 
19

دیواندره

 
شهرستان ها   

نمایش وبلاگهای بیجار نمایش وبلاگهای قروه نمایش وبلاگهای دهگلان نمایش وبلاگهای کامیاران نمایش وبلاگهای سنندج نمایش وبلاگهای سروآباد نمایش وبلاگهای مریوان نمایش وبلاگهای دیواندره نمایش وبلاگهای بانه نمایش وبلاگهای سقز
   نظرسنجی
به نظر شمااولویت اقتصادی ایران بعد از اجرای توافق کدام است؟
 

ورود سرمایه گذاری خارجی : (21 رای)

15.7%

عمل در چهارچوب اقتصاد مقاومتی : (98 رای)

73.1%

کوچک سازی دولت و تقویت بخش خصوصی : (15 رای)

11.2%
   عضویت در خبرنامه
نام :
عضویت
Loading

 


   گفتگو با وبلاگ نویسان

    فشار اقتصادی و گسترش زورگیری به طرق مختلف

گروه : اقتصادی | ارسالی از : زیر ذره بیندوشنبه 29 تیر 1394 | بازدید ها : 1569 | کد مطلب : 3013
Post Image

جرم یک عمل عمدى و ارادى علیه قانون است بنابراین قابل حمایت نیست و مجرم باید دستگیر و مجازات شود.یكی از جرایم ویژه شهری كه در دهه اخیر روند صعودی پیدا كرده است جرم زورگیری می‌باشد؛ از نگاه آسیب‌شناسی اجتماعی زورگیری یعنی اقدام علیه امنیت اجتماعی افراد و سرقت اموال آنان با توسل به خشونت و سلاح سرد یا گرم كه در پاره‌ای از اوقات باعث ایجاد زیان‌های جانی و حتی مرگ می‌شود.

به نقل از وبلاگ زیر ذره بین:

هرگاه عمل خاصی در جامعه رایج شد باید به آسیب‌شناسی و تحقیق در آن مورد پرداخت اما آنچه مسلم است همه انسان‌ها در شرایط دشوار دست به جرم و جنایت نمی‌زنند،مدتی است که بار دیگر افزایش زورگیری و سرقت به انحای مختلف از مردم، باعث ترس و وحشت مردم شده است. به طوری که برخی از این سرقت‌ها خبر از فاجعه بودن نوع آن در مقایسه با سایر سرقت‌ها مي‌دهد. از قطع کردن دست خانم برای سرقت النگوهای آن و پیداش دست قطع شده در جیب موتوسوار سارق تا سرقت از خودروها به اشکال جدیدتر، همه و همه نشان از گسترش این آسیب‌ها به دلایل مختلف روانی و اجتماعی و اقتصادی دارد. سارقان به بدترین اشکال مختلف به این امر روی آورده اند و درمیان خیل مشکلات و گرفتاری‌هاي اقتصادی و اجتماعی مردم، ترس و وحشتی دیگر به دلیل عدم امنیت در میان شهروندان ایجاد کرده اند.

قرار است پلیسهای موتورسوار، کیف قاپان و زورگیران را تعقیب کنند، ولی آمار این جرایم همچنان بالاست و احساس ناامنی در جامعه را تشدید می کند قوه قضائیه بارها گفته در مقابل مجرمانی که با ارتکاب جرایم خشن باعث احساس ناامنی در جامعه می شوند، مماشات نمی کند، پلیس هم هر روز از دستگیری کیف قاپان و زورگیرها خبر می دهد، ولی همچنان به شکل محسوسی، کیف قاپی و زورگیری باعث افزایش احساس ناامنی در شهروندان می شود.

زورگیری یکی از مشکلاتی اجتماعی این روزهاست که گه‌گاه از گوشه و کنار شهر خبری از آن به گوش می‌رسد و رشد آمار این جرم را نسبت به جرایم مشابه نگران‌کننده کرده است.بخبار دستگیری زورگیران و نگاهی به تیپولوژی افراد متهم نشان می‌دهد که متوسط سنی این افراد 20 تا 25 سال است.بررسی‌ها نشان می دهند که افراد زورگیر عموما اشخاص جوان و فاقد مهارت و تخصص هستند و اغلب تا پایان مقطع متوسطه بیشتر درس نخوانده اند.
 
افرادی که ما آنها را قلدر می‌نامیم آدم‌هایی هستند که به حقوق شهروندی دیگران هیچ احترامی نمی گذارند و فقط خودشان و خواسته‌هایشان را در درجه اول اهمیت قرار می دهند.معمولا داستان زندگی این آدمها این گونه بوده که از همان ابتدای دوران کودکی برای رسیدن به مقصودهای آنی خود حقوق دیگران را زیر پا می‌گذاشته اند و در واقع این افراد یاد گرفته‌اند که با لذت‌های گذرا زندگی کنند و بعدها در شرایط مساعد به رفتارهایی روی می‌آورند که باج‌گیری و قلدری وزیر پا گذاشتن حقوق دیگران در آن می گنجد.یک نگاه بر این باور است که وقتی جامعه به گونه‌ای باشد که تنبیه سخت و شدیدی وجود نداشته باشد میزان قلدری و تهدید زیاد می شود چون ساختارهای اجتماعی به خوبی شکل نگرفته است و مدام در حال تغییر است . در این شرایط طبیعتا نا به‌سامانی بیشتر شیوع پیدا می کند.
 
*مکان های زورگیری
 
بیشتر زورگیری‌ها مربوط به زورگیری های داخلی خودرو و یا در خیابان  وکوچه‌هاست ؛ ‌زورگیری با ماشین بیشترین پرونده را در اداره آگاهی تشکیل می دهد و این تحت شرایطی اتفاق می افتد که دو یا سه سارق به کمک و همدستی یکدیگر با استفاده از خودرویی که معمولا پلاک آن مخدوش شده است به بهانه‌ی مسافر کشی با پرسه زدن در خیابان‌ها سوژه‌ی خود که عموما افراد سالخورده یا ضعیف الجثه هستند را انتخاب و میانه‌ی راه نقشه‌ی شوم خود را عملی می‌کنند.

*زورگیری از زنان

زنان نیز جزو قربانیان زورگیران هستند و دزدان در ظاهر یک راننده تاکسی و مسافرکش این افراد را فریب داده و در خیابان‌های فرعی با تهدید پول و اشیاء گران قیمت آنها مانند طلا و جواهرات را سرقت کرده و حتی در برخی از موارد آنها را مورد اذیت و آزار قرار می‌دهند به طوری که هر ماه چندین پرونده زورگیری همراه با اذیت و آزار در دادسرای جنایی تهران تشکیل می‌شود.

توصیه‌های پلیس:

نیروی انتظامی چند توصیه اساسی و البته اثر گزار برای مردم دارد:

الف: از جا به جایی و حمل پول زیاد و اشیا قیمتی خود داری کنید.
 
ب: سوار هر تاکسی و اتومبیلی که به اسم مسافرکش به شما نزدیک می‌شود نشوید.

ج: تا جایی که ممکن است از تردد در مکان‌های خلوت به خصوص در تاریکی شب خودداری کنید.

د: مراقب افراد موتور سوار که در اطراف بانک‌ها و صرافی‌ها، بازار و... پرسه می‌زنند باشید و در صورت مشکوک شدن با پلیس 110 تماس بگیرید.در نهایت توصیه‌ ما این است که تا زمانی که قدرت نفوذ قانون و حوزه نفوذ پلیس در جایگاه واقعی و شایسته خود قرار گیرد  ، خود مراقبتی و پیش گیری را در رفتار خود اولویت قرار دهیم.
 

حرف آخر:

زورگیری در واقع نوعی تهاجم عملی و آشکار به نظم اجتماعی است. تفاوت زورگیری با سرقت این است که سرقت در خفاء صورت می‌گیرد ولی زورگیری در میدان عمل و آشکار و با خشونت همراه است.وپیش بینی میشود با رشد فاصله طبقاتی، فقر و بیکاری در جامعه، ضریب افزایش جرایم خیابانی نیز مستقیما زیادتر می شود.

افراد در جامعه هر روز به انواع مختلف زیر بار زور مي‌روند. از خیابان و خرید جنس از مغازه دار گرفته تا راننده تاکسی ای که به زور، کرایه اضافی دریافت مي‌کند و مدام نرخ‌ها را به صورت خودسر افزایش مي‌دهد و مثال‌هاي مختلف دیگری که مردم ناچارند به زور بهای آن را بپردازند. این اجبار دلبخواهی نیست، زیرا به زوراین مبالغ از مردم دریافت مي‌شود. در واقع زور، زور است و فقط آن سارق نیست که زورگیری مي‌کند و مردم را خفت مي‌کند.

حتی استاد دانشگاه هم به دلیل افزایش نیافتن حقوق خود ازمدتها قبل و ده‌ها برابر شدن مخارج زندگی اش، به راحتی مي‌تواند از دانشجویانش دزدی کند. ازکلاس دانشجویان خود مي‌زند و بدون مطالعه سر کلاس وارد مي‌شود و به درستی هم تدریس نمي‌کند و به خاطره گویی در کلاس می پردازد، دزدی دیگری انجام مي‌دهد. در واقع عمر و وقت و هزینه دانشجویان را مي‌دزدد و آنها را بی سواد وارد جامعه مي‌کند. مگر دزدی فقط سارقان خیابانها هستند؟ این نوع دزدی بدتر از سرقت‌هاي دیگر است، زیرا همانند پول، بازگشتنی نیست. در واقع همین ضوابط است که چنانچه اصلاح نشوند، وضعیت به همین منوال در افزایش آسیب‌هاي اجتماعی و خشونت باقی مي‌ماند.

اگر این حرف که کیف قاپی و زورگیری، معلول برخی از شرایط اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است، درست باشد، آیا تشدید مجازات این مجرمان، مقابله با معلول، به جای جلوگیری از افزایش علل نیست؟ آیا احساس ناامنی در جامعه به دلیل کیف قاپی و زورگیری، محصول شرایط نابسامان فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی برخی از شهروندان نیست که از سر استیصال، این راه را برای کسب معاش برگزیده اند و یا با تشدید مجازت آنها می شود اطمینان پیدا کرد که جامعه، امن خواهد شد؟در هر جامعه ای مجرم وجود دارد و نمی‌توان وضعیتی را تصور نمود که در آن هیچ گونه مجرمی وجود نداشته باشد ؛ اما باید سعی نمود جامعه ای داشت که روز به روز ناهنجاری و کج رفتاری در آن کاهش یابد. باید جلو توسعه زور گیری را گرفت و این امر با دو متغیر محقق می‌گردد :

1- تقویت نظام ارزشی و هنجاری ایرانی به وسیله خانواده‌ها و رسانه‌ها و حکومت.

2- مجازات‌های سنگین قضایی برای مبارزه عینی با زورگیری. عامل اول راه حلی درازمدت و کارکردی است و عامل دوم مکمل عینی عامل اول است. تصویب قوانین، تشدید مجازات زورگیران، بالا بردن سطح آموزش اجتماعی از عوامل پیشگیری‌كننده بوده و شهروندان با رعایت راهنمایی‌های پلیسی می‌توانند به كاهش زورگیری كمك كنند.

اگر زورگیری گسترش یابد به تدریج ساختارشکنی‌هایی جدیدتر نیز پیدا می‌شود که دیگر جرم‌ها نیز گسترش می‌یابند. اگر چه فقر اقتصادی نیز می‌تواند متغیری برای زورگیری باشد اما عموماً زورگیری به دلیل راحتی و کم هزینه بودن انجام می‌شود؛ یعنی مجرم مجازاتی سنگین برای خود پیش بینی نمی‌کند. حل شدن یک بحران یا یک مسئله اجتماعی به معنی از بین رفتن مطلق آن نیست بلکه به معنی کاهش آن در حد طبیعی متناسب با ویژگی‌های جمعیتی جامعه مدنظر است. باید جرم را به صورت عملی با هزینه های سنگین اجتماعی و قضایی تعریف نمود تا فرد مجرم بین سود و زیان یکی را انتخاب نماید . اگر مجرم احساس کند که پاداش جرم برایش بیشتر از هزینه جرم خواهد بود به انجام آن اقدام می‌کند. در حالت برعکس این موضوع مجرم از انجام آن صرف‌نظر خواهد کرد. در پایان باید بگویم تقویت نظام ارزشی و هنجاری و فرهنگی ایرانی اسلامی با برنامه ریزی عملی و همت همگان بهترین راه حل درازمدت برای کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی است.

مگر رهبری معظم خطاب به دولتها نگفته که مسئولان شایسته را سر کار بگذارید. افرادی که تخصص،آگاهی و بینش کار داشته باشند. مگر نگفته اند که این مسئولان در مقابل مردم باید پاسخگو باشند؟ اگر در تمام این مدت، مسئولان دولتی افراد شایسته را به کار مي‌گرفتند و به مردم در مقابل مشکلات و اقداماتشان پاسخگو بودند، امروز با این میزان آسیب‌ها و خطرات اجتماعی روبه رو نبودیم و به این وضعیت فقر در میان مردم نمي‌رسیدیم.زمینه‌ها و فشارهای اقتصادی شکل‌دهنده ناهنجاري‌هاي اجتماعي است به نحوي که این فشارها می‌تواند از عادی‌ترین افراد، زورگیرانی خطرناک بسازدبنیادی‌ترین راه پیشگیری از وقوع جرم سرقت مقرون به آزار یا زورگیری، مبارزه با فقر است. در صورتی كه ریشه فقر در جامعه خشكانده شود، قطعا شاهد كاهش یا حتی عدم ارتكاب زورگیری در جامعه خواهیم بود. از دیگر اقدامات مربوط به این بخش اشتغال‌زایی، كاستن از فاصله طبقاتی و مبارزه با حاشیه‌نشینی است.

اشتراک گذاری این مطلب :

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردستان وب نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
ایمیل *
نظر

کد امنیتی
 
   

   مـطالـب

   حمایت از ما
کردستان وب
   تبلیغات

ADS

ADS

ADS

   آمار بازدیدکنندگان