17

سنندج

 
116

سقز

 
16

قروه

 
34

بیجار

 
14

دهگلان

 
7

مریوان

 
5

سروآباد

 
1

بانه

 
23

کامیاران

 
19

دیواندره

 
شهرستان ها   

نمایش وبلاگهای بیجار نمایش وبلاگهای قروه نمایش وبلاگهای دهگلان نمایش وبلاگهای کامیاران نمایش وبلاگهای سنندج نمایش وبلاگهای سروآباد نمایش وبلاگهای مریوان نمایش وبلاگهای دیواندره نمایش وبلاگهای بانه نمایش وبلاگهای سقز
   نظرسنجی
به نظر شمااولویت اقتصادی ایران بعد از اجرای توافق کدام است؟
 

ورود سرمایه گذاری خارجی : (21 رای)

15.7%

عمل در چهارچوب اقتصاد مقاومتی : (98 رای)

73.1%

کوچک سازی دولت و تقویت بخش خصوصی : (15 رای)

11.2%
   عضویت در خبرنامه
نام :
عضویت
Loading

 


   گفتگو با وبلاگ نویسان

    غافلگیری با بنزین

گروه : اقتصادی | ارسالی از : کردستان وبیکشنبه 3 خرداد 1394 | بازدید ها : 2013 | کد مطلب : 2916
Post Image

دولت در سکوت خبری و با عدم واریز بنزین 700 تومانی به سمت اجرای سیاست تک‌نرخی‌ گام برداشته است. در حالی که قرار بود ساعت 12 بامداد روز جمعه اول خرداد، سهمیه ماهانه بنزین 60 لیتر به ازای هر خودروی شخصی به کارت‌های سوخت واریز شود، این اتفاق نیفتاد.

روند تغییرات تولید و مصرف انرژی در کشور ما نشان داده که میزان مصرف انرژی هر 10 سال دوبرابر می‌شود و در صورت ادامه روند رشد تا 15 سال آینده مقدار تولید جوابگوی مصرف داخلی نخواهد بود هم‌اکنون شدت مصرف در ایران در حدود 6/2 برابر کشورها پیشرفته می باشد. بسیاری از کارشناسان بر این باورند در صورت تداوم روند مصرف انرژی در کشور، بدون تردید میزان تولید و مصرف انرژی ایران تا سال ١٤٠٠ برابر شده و ما از کشور صادرکننده به واردکننده انرژی بدل خواهیم شد.حال اگر بتوانیم شدت مصرف انرژی را در کشور ثابت نگه داریم دست کم می‌توانیم چندسال از تبدیل شدن ایران به واردکننده انرژی جلوگیری کنیم. به همین جهت موضوع بهره‌وری انرژی و قیمت‌گذاری انرژی یکی از مباحث مهم برای تمام سیاستگذاران و برنامه‌ریزان اقتصادی بوده و هست و هر دولتی به نوبه خودش با یک سری ملاحظات تغییرات جزیی در قیمت داشتند.

بعد از محرمانه تلقی کردن مذاکرات هسته‌ای و سپس محرمانه ماندن چگونگی حذف یارانه‌ها، اکنون گویا نوبت بنزین سهمیه‌ای رسیده است. عدم شارژ سهمیه بنزین خرداد ماه، تنها خبری بود که دولت و وزارت نفت در عمل به مردم دادند مبنی بر اینکه درباره سهمیه بنزین هم خبرهایی هست و احتمالا این سهمیه حذف می‌شود. برخی دستگاه‌های دولتی در طول 17-18 ماه گذشته نیز در زمینه گران کردن برخی خدمات و حامل‌های انرژی به شیوه کاملا محرمانه عمل کرده‌اند به نحوی که مردم غافلگیر شده‌اند. همین روند باعث شد که فروردین سال گذشته به هنگام فراخوان دولت از مردم برای انصراف از یارانه‌ها، افکار عمومی اعتماد لازم را به دولت نشان ندهند.

در خصوص تصمیم اخیر دولت گفتنی ها بسیار است که تنها به چند مورد از بی تدبیری ها اشاره می شود:

1-  تصمیمی که توسط دولت در خصوص تک نرخی کردن قیمت بنزین گرفته شد را باید شمشیری دولبه دانست که موفقیت در این طرح با شکست طرح دیگری همراه است؛ دولت شاید بتواند با این اقدام، بخشی از کسری بودجه خود را جبران نماید اما بلاشک مدیریت کنترل مصرف بنزین را از دست خواهد داد؛ ضمن آنکه بار فشار تورمی که این اقدام در جامعه خواهد گذاشت بسیار بیشتر از تورم همه ساله با آغاز سال جدید می باشد. ضعف دولت در عدم اطلاع رسانی و همچنین خارج شدن کنترل مصرف بنزن را باید از ضعف های این طرح دانست.

2- اجرایی کردن هر تصمیمی مخصوصا در سطح کلان کشور مستلزم ماه ها مطالعه و کارشناسی دقیق از جهات مختلف اعم از بار روانی، اقتصادی، امنیتی و فرهنگسازی در جامعه است.برای این تصمیم دولت دو احتمال را می شود در نظر گرفت:

اول: اگر دولت محترم سناریوی تک نرخی کردن قیمت بنزین را قبل از سال جدید طراحی و کارشناسی کرده بود چرا اکنون و پس از سپری شدن بیش از دوماه از سال آن را اجرا می کند که قطعا با اجرای این طرح مردم ایران بار فشار تورمی بسیاری را متحمل خواهند شد. چرا باید یکبار اول سال شاهد تورم سالانه باشیم و یکبار هم چندماه بعد؟ آیا این بی تدبیری نیست که دولت بجای فراهم آوردن شریط آرمانی برای امنیت فکری و رفاهی جامعه، خود عاملی برای تضعیف این شرایط باشد؟ در حالی که همه ساله و در آغاز سال جدید به طور معمول شاهد افزایش نرخ تورم هستیم، آیا نمی شد سناریوی تک نرخی کردن قیمت بنزین که اثر بسیاری بر رشد نرخ تورم داشته و همه ساله بهانه ای برای افزایش قیمت ها می باشد را همان ابتدای سال اجرا نمود؟

دوم: اگر چنین طرحی پیش بینی نشده بود و دولت بعد از سال جدید این طرح را آماده کرده بود بازهم انتقاد وارد است که پس نقش مشاوران اقتصادی چیست و کجا نمود پیدا می کند؟ آیا نمی شد با مطالعه و کار کارشناسی تبعات اقتصادی و فشاری که بر دوش مردم آورده می شود را پیش بینی کرد؟البته از آنچه که در گذشته مطرح شده بود بنظر می رسید دولت برنامه ای برای گران کردن بنزین نداشت!

گرچه تغییر یکباره قیمت بنزین، روشی برای مقابله با «محتکران» پیش بینی شده، اما به نظر می رسد مردم در وهله نخست از این روش خاص در گران کردن یکباره قیمت بنزین، عصبانی هستند و این اقدام را نوعی «بی احترامی» به ملت می دانندماجرای اخیر بنزین، به طور واضح در زمره کارهایست که هیچ نشانه ای از تدبیر در آن وجود ندارد  60 لیتر بنزین 700 تومانی که تنها 300 تومان با بنزین آزاد تفاوت قیمت دارد، چندان در سبد ماهانه خانوارها اثر گذار نیست؛ آنچه مردم را ناراحت می کند، این احساس است که آنها مورد بی احترامی قرار گرفته اند و مسؤولان با آنها رفتاری غیرصادقانه دارند.گویی روند حرکت چراغ‌خاموش توسط دولت یازدهم روندی معمول شده بی‌آنکه به هشدارهای صاحب‌نظران نسبت به خدشه‌دار شدن اعتماد عمومی به عملکرد دولت توجهی شود.

تلنگر:

باید توجه داشت که بنزین سهمیه‌ای مغایر با عدالت اجتماعی است و توقف آن نه تنها منجر به جبران کسری بودجه خواهد شد،  بلکه از سود بخشی از جامعه که دارنده خودرو شخصی هستند، جلوگیری به عمل می‌آورد. آیا نمی شد همین کار را بر اساس منطق و خرد و با احترام به مردم انجام داد؟!آیا نمی شد مقامات دولتی، رو در رو و با صداقت با مردم صحبت می کردند و مشکلات کشور - که متعلق به همه است - را تشریح می کردند و می گفتند که چاره ای جز تک نرخی کردن بنزین از فلان تاریخ ندارند و این اتفاق از فلان تاریخ عملی می شود؟!قطعاً اینگونه مردم پذیرش بیشتری برای مواجهه با واقعیت داشتند نه این که ابتدا بگویند برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین تا آخر سال وجود ندارد، بعد به طور ناگهانی و غیرمحترمانه ای، واریز سهمیه را قطع و مردم را غافلگیر کنند، سپس از نقض فنی حرف بزنند و ... قطع ناگهانی واقعاً یعنی چه؟!کسانی که این "روش زشت" را برای مکالمه با مردم برگزیده اند، آیا واقعاً فکر می کنند که چون آن سوی میز نشسته اند، بیش از مردم می فهمند یا هر رفتاری که دلشان خواست می توانند با مردم انجام دهند؟ یا اساساً برای مردم شعور و حرمت قائل نیستند؟!گران شدن کالا و خدمات، حتماً مردم را آزرده می کند ولی بی تدبیری و بی احترامی و مردم را حیران و سرگردان کردن، دردناک تر است.

 امروزه ثابت شده که با ایجاد فرهنگ صحیح مصرف، افزایش آگاهی مردم ، ترویج الگوی مصرف درست و منطقی انرژی در جامعه به طور اخص اصلاح واقعی قیمت ها به حفظ این ذخایر حیاتی کمک کینم، استفاده نادرست و اتلاف منابع انرژی بدان لحاظ افزایش قیمت ها پیامد های سنگین اقتصادی را خواهیم داشت. لازم به گفتن است در سال همدلی و هم زبانی دولت و ملت بتوانیم گام های اصلاحی بهتری را برای اصلاح بهره وری بر داریم که اصلاح قیمت حامل های انرژی نمونه بارز آن است.همیاری مردم سبب خواهد شد دولت با کسب منابع لازم از این بخش و هم‌زمان حذف یارانه افراد غیرنیازمند، به سوی تحقق عدالت اجتماعی و کمک به حدود ١٥ میلیون جمعیت نیازمندِ حمایت، گام بردارد.

لازم بذکر است: دیگر چیزی به نام بنزین سهمیه ای که به قیمت 700 تومان عرضه می شد وجود نخواهد داشت و بنزین به صورت تک نرخی و معادل 1000 تومان عرضه خواهد شدعلاوه‌بر این، قیمت گازوئیل با  20 درصد افزایش به 300  تومان در هر لیتر رسید و  قیمت بنزین سوپر 1200 تومان تعیین شده است. و تا شهریور ماه سال جاری ذخیره بنزین ۷۰۰ تومانی موجود در کارت‌های بنزین ابطال نخواهد شد، و بر این اساس خودروهای شخصی برای مصرف باقیمانده سهمیه بنزین ۷۰۰ تومانی موجود در کارت ها صرفا تا شهریور ماه سال جاری فرصت خواهند داشت.

هشدار: با توجه به تک نرخی شدن قیمت بنزین تاکسی ها به همان روال سابق سهیمه بنزین دریافت می کنند و هیچ تغییری هم در میزان سهمیه دریافتی آنها صورت نگرفته است.هرگونه افزایش قیمت کرایه تاکسی ها ممنوع است و رانندگان تاکسی حق ندارند به هیچ عنوان کرایه اضافه از شهروندان دریافت کنند.شهروندان اگر هرگونه افزایش کرایه از تاکسی ها مشاهده کردند می توانند رانندگان متخلف را به ارگانهای مربوطه معرفی کنند تا با آنها برخورد قاطع صورت بگیرد.

حرف آخر:

عدم شفافیت این روزهای دولت در اطلاع‌رسانی باعث شده که پس از دو سال از روی کار آمدن دولت یازدهم، در شعار «دولت راست‌گویان» و دولت «تدبیر و امید» خدشه وارد شود و مردم از ناامیدی‌های خود سخن گویند.اقدام دولت در تک نرخی کردن قیمت بنزین که یکباره و به صورت ناگهانی انجام شد را اگر خارج ار عرف رفتاری قوای مجریه ندانیم ولی قطعا انتقادات بسیاری نه از جهت چرایی این تصمیم بلکه از زاویه تبعاتی که بر بدنه اجتماعی ملت می گذارد را به دنبال دارد.تصمیم یک شبه بدون آسیب شناسی؛ این شاید بهترین و موجزترین تعبیری باشد که بتوان بر تصمیم دولت مبنی بر تک نرخی کردن قیمت بنزین نام نهاد. واکنش مردم بلافاصله پس از مواجهه با بنزین تک‌نرخی، همه همراه با علامت سوال بود و جملاتی از قبیل «روحانی مچکریم»، «عدالت در کشور ما یعنی کشک بادمجون» و «به این میگن دولت تدبیر و امید؛ مردم دارن با این گرونی‌ها امید به زندگی پیدا می‌کنند» شنیده می‌شد.به‌هرحال اقدام عجیب و غریب و به دور از تدبیر اجرای فاز سوم هدفمندی یارانه ها و نیز عدم آگاهی قبلی مردم درباره آن، بسیار قابل تامل بود و این موضوع یک نقطه مثبت در کارنامه ژنرال‌های دولت و رییس ژنرال‌ها نخواهد بود.

اشتراک گذاری این مطلب :

نظرات :

ابراهیم پاسخ شنبه 9 خرداد 1394 | 11:59

0
0

یکی از شعارهای انتخاباتی ریاست‌ محترم جمهور که تعریضی به دولت قبل بود، محاسبه تورم بر اساس قدرت خرید و به اصطلاح پول در جیب مردم و نه اعداد آماری بود. امری که اکنون دولت محترم خود برخلاف آن عمل می‌کند و بدون توجه به کاهش قدرت خرید مردم، از کاهش رشد تورم سخن می‌گوید، به بهانه بالا بودن هزینه‌ها، تدابیر اقتصادی خود را به گونه‌ای پیش‌می برد که بیشترین مشکل بر قشر ضعیف و آسیب‌پذیر جامعه وارد شود. به نظر می‌رسد دولت محترم بیشتر طرفدار قشر مرفه و ثروتمند جامعه است تا قشر ضعیف و برخی از اقتصاددانان حامی دولت نیز این موضوع را مورد اشاره قرار داده و آن را به عنوان نقطه ضعف دولت محترم بیان نموده‌اند.شعار امسال، همدلی و هم‌زبانی دولت و ملت است و قطعا برای تحقق این شعار دو طرف بایدحقوق و تکالیف خود را بشناسند و بر اساس اعتماد و احترام متقابل، به این همدلی و هم‌زبانی دست یابند.

کردستان وب نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
ایمیل *
نظر

کد امنیتی
 
   

   مـطالـب

   حمایت از ما
کردستان وب
   تبلیغات

ADS

ADS

ADS

   آمار بازدیدکنندگان