17

سنندج

 
116

سقز

 
16

قروه

 
34

بیجار

 
14

دهگلان

 
7

مریوان

 
5

سروآباد

 
1

بانه

 
23

کامیاران

 
19

دیواندره

 
شهرستان ها   

نمایش وبلاگهای بیجار نمایش وبلاگهای قروه نمایش وبلاگهای دهگلان نمایش وبلاگهای کامیاران نمایش وبلاگهای سنندج نمایش وبلاگهای سروآباد نمایش وبلاگهای مریوان نمایش وبلاگهای دیواندره نمایش وبلاگهای بانه نمایش وبلاگهای سقز
   نظرسنجی
به نظر شمااولویت اقتصادی ایران بعد از اجرای توافق کدام است؟
 

ورود سرمایه گذاری خارجی : (21 رای)

15.7%

عمل در چهارچوب اقتصاد مقاومتی : (98 رای)

73.1%

کوچک سازی دولت و تقویت بخش خصوصی : (15 رای)

11.2%
   عضویت در خبرنامه
نام :
عضویت
Loading

 


   گفتگو با وبلاگ نویسان

    بی مسئولیتی مسئولین تاکسیرانی سقز/نرخ کرایه تاکسی در برابر فرهنگ یک جامعه

گروه : اقتصادی | ارسالی از : ســـقزکوردجمعه 18 اردیبهشت 1394 | بازدید ها : 1697 | کد مطلب : 2875
Post Image

کرایه تاکسی در مسیرهای درون شهری نفری 350تومان می باشد. عادیست که گاهی که نه! اکثر اوقات پیش میاد که پول خرد همراه نداریم و در این مواقع اگر به راننده 300 تومان بدهیم، تا گفتی معذرت میخواهم و همین مقدار پول خورد همراه دارم، مشاجره ایی رخ می دهد که نگو...

به نقل از سقزکورد: ابلاغ نرخ کرایه‌ها از سویی روزنه امیدی در دل رانندگان ایجاد می‌کند و از سوی دیگر موجی از اعتراض مسافران را به دنبال دارد. رانندگان تاکسی از افزایش ناچیز درآمد خود خوشحالند و مردم از این‌که باید برای رفت وآمد خود هزینه بیشتری بپردازند احساساس نارضایتی می‌کنند. البته در این میان کسانی هم هستند که گران شدن کرایه‌ها را حق طبیعی رانندگان می‌دانند و به این قضیه به شکلی عادی نگاه می‌کنند. مسئله افزایش نرخ کرایه تاکسی‌ها موضوعی بحث برانگیز است و مخالفان و موافقان زیادی دارد. مخالفان و موافقانی که حاضر نیستند از موضع خود پایین بیایند و با هم صلح کنند.

غالب مردم نسبت به این افزایش قیمت‌ها بی‌تفاوت هستند و یا اعتراض خود را علنی نکرده و با موضوع کنار می‌آیندواقعا جایی دارد قبل از آغاز دعایی بکنم، که بار الهی برسد فردایی که در شهرم آنقدر فرهنگ سازی شود که هر کاری بنا به قانونی پیش برود که هیچ کسی حتی اگر خواست هم نتواند حق دیگری را بخورد.

 در شهر ما این کرایه تاکسی ماجرایی دارد.....

 کرایه تاکسی در مسیرهای درون شهری نفری 350تومان می باشد. عادیست که گاهی که نه! اکثر اوقات پیش میاد که پول خرد همراه نداریم و در این مواقع اگر به راننده 300 تومان بدهیم، تا گفتی معذرت میخواهم و همین مقدار پول خورد همراه دارم، مشاجره ایی رخ می دهد که نگوراننده شروع می کند که نخیر ما حقمان را می خواهیم، برادر من، خواهر من پول خرد نداشتی خرد می کردی یا نه اصلا سوار نمی شدی تازه مگر ما روزی چقدر کار می کنیم که از آن بخشش هم بکنیم.البته منظور من همه رانندگان نیست چرا که بد و خوب همه جا پیدا می شود و رانندگان باانصاف هم در این میان کم نیستند

بگذریم و اما خدا نکنه که تو 400 تومان به راننده بدهی مگر جرات داری که درخواست 50 تومان باقیمانده ات را بکنی؟اصلا راننده همچین خودش را به آن راه میزند که آدم به شک می افتد که نکند کرایه ام را کامل نداده باشم.خالی از شوخی نباشد به قول آدم های هفت خط، قبلا وقتی آدم خودش را میزد به کوچه ی علی چپ هیچ کس نبود، اما الان بری همه اونجان.  اگر دل شیر داشته باشی و بپرسی طلب باقی پولت را بکنی بعضاً جوابت این خواهد شد: شرمنده پول خرد ندارم اگه داری 50تومان بده تا 100تومان بهت بدم. خداوکیلی پیش آمده که روی داشبورد یا جلوی ماشین خودم پول خرد دیدم و میگن نداریم و در جواب اعتراض ما گفتن اونو گذاشیم برای مسافرایی که می خوان شر درست کنن و از 50 تومانشون نمی گذرن.

یکی نیست بگه بابا ما خودمون هم لازم داریم. شماهایی که این همه 50 تومان را بالا می کشی با مردم چه فرقی داری؟

نخیر! اصلا راننده تاکسی ها به طلبکار بودن عادت دارن و همچین قیافه ی حق به جانبی به خود میگیرن که آدم حیفش میاد از حقش بگذره.

آنچه که مسلم است 50 تومان، قیمتی نیست که فقیرترین قشر جامعه هم توان پرداختش را نداشته باشند و یا قیمتی نیست که نیازمندی با آن به ثروت برسد، گرچه اندک پولی است اما خب، حق کم و بیشش مهم نیست، صاحب الحق مهم است که مستلزم به دریافت آن می باشد.اینگونه روندی در جامعه شاید در فردایی نه چندان دور به معضلی عظیم تبدیل شوداینگونه گذشتن از حق ها و به دست گرفتن ناحق ها، راه باز شدن دست زدن به کارهای بزرگ دیگر است و من به شخصه بارها شاهد مشاجره و درگیری لفظی راننده و مسافر در داخل تاکسی ها بوده ام.

در اینجا باید مسئولین نظارت بر تاکسیرانی شهرستان پیگیر مسئله باشند البته اگر قیمت را به تناسبی برساند که رقمی رند باشد تا برای دادن و گرفتن آن نیازی به خرد کردن پول نباشیم. شاید بشود که هم زودتر و هم راحتر این بی نظمی را نابود و قانون جدید را آغاز کنیم قیمت های تعیین شده مانعی ندارد زیرا می دانیم که به حق پراخت می کنیم و مبلغی را که می پردازیم، آنچه است که از قبل تعین شده می باشد و دادن کامل آن از حقوق و مسئولیت های هر مسافر است.اینگونه نه حق راننده و نه حق مسافر تباه می شود و رضایت مردم با قانون جدید خویی گرفته و فرهنگ ایرانی به تمام معنا به تصویر کشیده می شود.

و اما رانندگان آژانس های سطح شهر...!!! تاکسی متر های دکوری آژانس های سقز

گر چه راننده آژانس های سقز بنابر دستور و با پرداخت هزینه ای اقدام به نصب تاکسی متر بر روی تاکسی های خود کردند اما برخی از رانندگان حاضر به استفاده از آن نیستند مسافت طی شده را خود نرخ بندی می کنندشهروندی سقزی با بیان اینکه بیشتر رانندگان از تاکسی مترهای موجود در تاکسی استفاده نمی کنند گفت: هنگامی خواستار استفاده از تاکسی متر هستیم می گویند خراب است تاکسی متر هم که نباشد کرایه مشخص نیست و راننده گاهاً نرخی بالاتر از قیمت اعلام شده تاکسیرانی از مسافر اخذ می کندافشین عزیزی مسئول کمیسیون حمل و نقل شورای اسلامی شهر سقز در این باره گفته است: رانندگان آژانس های تلفنی ملزم به استفاده از تاکسی متر هستند و در صورت نداشتن تاکسی متر و یا عدم استفاده از آن به هر دلیلی، راننده حق دریافت بیش از مبلغ هزار و 200 تومان را ندارد.

خیلی ها این مطلب رو به گوش رانندگان رسانده اند ولی کو گوش شنوا... تازه بنا به همین گفته برچسب قانونی تاکسیرانی روی شیشه تاکسی ها وجود دارد ولی متاسفانه رانندگان چشم بینا هم ندارندکاش شکایتات از طریق تلفن و پیامک قابل پیگیری بود و دیگر نیازی به مراجعه به تاکسیرانی نبود تا دیگر رانندگان به راحتی در جواب اینکه از شما شکایت خواهم کرد نگویند: هر... میخواهی بکنی بکن.

این نشان از بی توجهی تاکسیرانی به رانندگان متخلف است و به وضوح دیده می شود که آنان هیچ ترس و هراسی از بی رعایتی قانون ندارندبا توجه به اینکه کم کم هوا  هم گرم می شود پوشش رانندگان باید مد نظر تاکسیرانی باشد زیرا برخی از پوشش ها شایسته و مناسب داخل تاکسی ها و آژانس ها نمی باشد.البته باز هم تکرار می کنم بد و خوب همه جا هست و منظور ما در این گزارش همه رانندگان آژانس و تاکسی ها نیست و امیدوارم این مشکل به زودی در سطح شهرستان با همت مسئولین ما حل و چاره سازی شود.

اشتراک گذاری این مطلب :

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردستان وب نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
ایمیل *
نظر

کد امنیتی
 
   

   مـطالـب

   حمایت از ما
کردستان وب
   تبلیغات

ADS

ADS

ADS

   آمار بازدیدکنندگان