17

سنندج

 
116

سقز

 
16

قروه

 
34

بیجار

 
14

دهگلان

 
7

مریوان

 
5

سروآباد

 
1

بانه

 
23

کامیاران

 
19

دیواندره

 
شهرستان ها   

نمایش وبلاگهای بیجار نمایش وبلاگهای قروه نمایش وبلاگهای دهگلان نمایش وبلاگهای کامیاران نمایش وبلاگهای سنندج نمایش وبلاگهای سروآباد نمایش وبلاگهای مریوان نمایش وبلاگهای دیواندره نمایش وبلاگهای بانه نمایش وبلاگهای سقز
   نظرسنجی
به نظر شمااولویت اقتصادی ایران بعد از اجرای توافق کدام است؟
 

ورود سرمایه گذاری خارجی : (21 رای)

15.7%

عمل در چهارچوب اقتصاد مقاومتی : (98 رای)

73.1%

کوچک سازی دولت و تقویت بخش خصوصی : (15 رای)

11.2%
   عضویت در خبرنامه
نام :
عضویت
Loading

 


   گفتگو با وبلاگ نویسان

    94 ؛ سال چشم به راهی تحقق مطالبات كردستانی‌ها

گروه : اقتصادی | ارسالی از : وبلاگ خاتون کردیکشنبه 16 فروردین 1394 | بازدید ها : 1139 | کد مطلب : 2768
Post Image

سال 93 نیز با همه فراز و نشیب‌ها و خوشی و تلخی‌هایش به پایان رسید. این سال برای برخی سرشار از موفقیت و برای دسته‌ای دیگر سالی تؤأم با ناكامی بوده است، اما می‌توان نگاه جزیی و شخصی را از این مقوله گرفت و در مقیاس كلان‌تر به بررسی این موضوع پرداخت.

به نقل از وبلاگ خاتون کرد :

یکی از اساسی‌ترین درخواست‌های مردم استان برآورده شدن مطالباتشان در سال94 است.سال 93 نیز با همه فراز و نشیب‌ها و خوشی و تلخی‌هایش به پایان رسید. این سال برای برخی سرشار از موفقیت و برای دسته‌ای دیگر سالی تؤأم با ناكامی بوده است، اما می‌توان نگاه جزیی و شخصی را از این مقوله گرفت و در مقیاس كلان‌تر به بررسی این موضوع پرداخت. به‌عنوان مثال می‌توان به وضع یك جامعه در طول سال 93 پرداخت و موفقیت‌ها و كاستی‌های این جامعه را در سالی كه گذشت مورد توجه قرار داد.كردستان در سالی كه گذشت شاهد حضور مسئولان مختلف دولتی در رده‌ها و حوزه‌های متفاوت بود، بخشی از این مدیران با حضور خود در استان، سبب خیر و بركت برای كردستان شدند، اما حضور گروهی دیگر نتوانست گره‌ای از مشكلات مردم این استان باز كند و همین موضوع گلایه مردم این استان را به دنبال داشت.


حسرت بزرگ كردستانی‌ها
این موضوع تنها گلایه مردم كردستان در سال گذشته نیست و مردم این استان با اینكه چشم انتظار حضور برخی مسئولان بلندپایه در این استان بودند، اما این موضوع هرگز محقق نشد و به همین دلیل كردستانی‌ها در این موارد ابراز نارضایتی می‌كنند.شاید بتوان مهم‌ترین گلایه اهالی این استان را حضور نیافتن رئیس‌جمهوری در كردستان عنوان كرد. این موضوع از آن جهت می‌تواند لقب مهم‌ترین اتفاق سال را بگیرد كه بدانیم كردستانی‌ها، بیشتر از همه نقاط ایران به دولت تدبیر و امید و شخص رئیس‌جمهوری رأی دادند.


آرای مردم بالا بود
یك شهروند سنندجی در این زمینه می‌گوید: آرای بالای مردم كردستان به رئیس‌جمهوری سبب شد تا توقع‌های مردم كردستان بالاتر و بیشتر از گذشته برود و انتظار داشته باشند كه این استان در زمره نخستین مناطقی محسوب شود كه سفرهای استانی رئیس‌جمهوری به آن انجام می‌شود.«هیوا احمدپور» ادامه می‌دهد: مردم گمان می‌كردند به دلایل ذكر شده، كردستان به‌طورقطع یكی از اولویت‌های رئیس قوه مجریه برای سفر می‌شود و با این حضور و رویكرد مناسب دولت، اقدام‌های مناسب برای رشد و توسعه استان انجام و و سیاست‌هایی درست اتخاذ می‌شود.


نبود طرح‌های قابل افتتاح
تحقق نیافتن آرزوی حضور رئیس‌جمهوری در كردستان سبب شد تا شهروندان كردستانی سال 93 را با یك گلایه بزرگ از دولت به پایان برسانند؛ هرچند به گفته مسئولان ارشد اجرایی استان، قرار است رئیس‌جمهوری در سال 94 حتما به استان سفر كند، اما شاید این شوق حضور این مقام بلندپایه در كردستان، كمی مردم را بی‌طاقت‌تر كرده است.نكته تأسف بار این است كه دلیل حضور نیافتن رئیس‌جمهوری در كردستان، نبود طرح‌های مهم قابل افتتاح در این استان عنوان شده است؛ موضوعی كه نشان از كمبود و محرومیت شدید این استان دارد و هنوزهم می‌توان بوی محرومیت را در آن حس كرد. پس باید به این استان بهای بیشتری داد.(علیرضا حسینی-شهروند سنندجی)


بركات سفرهای مسئولان
شاید بتوان مهم‌ترین سفرهای مسئولان به كردستان را سفر «محمدباقر نوبخت» معاون اول رئیس‌جمهوری، «عبدالرضا رحمانی فضلی» وزیر كشور، «محمدرضا نعمت‌زاده» وزیر صنعت، معدن و تجارت، «علی ربیعی» وزیركار، تعاون و رفاه اجتماعی، «سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، «محمود واعظی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، حجت‌الاسلام والمسلمین «محمود علوی» وزیر اطلاعات و «علی اصغر فانی» وزیر آموزش و پرورش دانست.اختصاص 4هزار میلیارد تومان فاینانس و 608میلیارد تومان اعتبارات عمرانی به كردستان، اساسی‌ترین دستاورد سفر نوبخت، معاون اول رئیس‌جمهوری به كردستان بود و همچنین بررسی مشكلات مربوط به استخدام 1300نفر در دستگاه‌های دولتی از دیگر موضوع‌های مهمی بود كه در سفر این مسئول عالی رتبه به كردستان در اردیبهشت سال گذشته انجام شد.

سفر وزیر بهداشت؛ نقطه عطفی برای كردستان
به اعتقاد بسیاری از صاحب‌نظران،تأثیرگذارترین حضور مسئولان در كردستان را باید سفر وزیر بهداشت دانست، چراكه دكتر قاضی‌زاده هاشمی در جریان سفر به این استان، توجه بسیاری از مردم را به خود جلب كرد و معنا و مفهوم یك مدیر دلسوز را به خوبی نشان داد.وزیر بهداشت تا پیش از سفر به كردستان در آذر سال گذشته، به دلیل عمل چشم «شوخان» دختر دیواندره‌ای كه براثر خطای پزشكی نابینا شده بود و پیگیری و ادامه درمان این كودك، محبوبیت زیادی نزد مردم سراسر كشور و به‌ویژه كردستان به دست آورده بود. از دستاوردهای مهم سفر این وزیر به كردستان می‌توان به معاینه و مداوای اولیه تعداد قابل توجهی از شهروندان و روستاییان این استان اشاره كرد كه با مشكلات چشمی رو به رو بودند.


علاوه بر این، سفر نسبتا طولانی مدت او به كردستان و بازدید از شهرستان‌ها و امكانات درمانی آنها از اتفاق‌های كم نظیر در عرصه حضور مسئولان دولتی در كردستان به شمار می‌رود.وعده تأمین دستگاه‌های پزشكی ویژه پیشرفته و همچنین تجهیز بخش‌های مختلف چند بیمارستان، صدور مجوز تأسیس دانشكده داروسازی و رشته دستیاری طب اورژانس با اولویت نیروهای بومی، توسعه و تجهیز بخش« آی. سی. یو» بیمارستان بعثت سنندج و مركز نازایی این بیمارستان، اختصاص 10میلیارد ریال برای تجهیز كلینیك دانشگاه علوم پزشكی كردستان، خریداری امكانات برای اتاق عمل و كمك به هتلینگ بیمارستان بیجار، ساخت مركز بهداشتی درمانی در شهرك امام خمینی(ره) قروه و همچنین تجهیز كامل بیمارستان سروآباد پس از تكمیل از مهم‌ترین دستاوردهای پرتعداد سفر این وزیر دولت روحانی به كردستان بود.


حركت در مسیر توسعه
مهم‌ترین محور سفر وزیر كشور نیز كه خرداد ماه 93 به كردستان صورت گرفت، تأكید بر لزوم كمك بیشتر به استان‌هایی چون كردستان بود كه دارای عقب‌ماندگی زیادی هستند.رحمانی فضلی در جریان آن سفر، معتقد بود كه باید شرایط به گونه‌ای فراهم شود كه شهرها و استان‌های مختلف كشور از جمله كردستان متناسب با ظرفیت و استعدادهای خود در مسیر توسعه و پیشرفت حركت كنند اما دستاورد سفر نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت در آبان سال گذشته به كردستان، ایجاد زنجیره فولاد به شكل كامل و با مشاركت دولت و بخش خصوصی بود.


این زنجیره تولید 2میلیون تن انواع ورق فولادی را تكمیل می‌كند و علاوه بر آن 2میلیارد تومان نیز یارانه تسهیلات بانكی برای كمك به واحدهای نیمه فعال و آسیب‌پذیر از دیگر دستاوردهای این سفر عنوان شد.در این سفر كه با حضور رؤسای سازمان‌های تابعه این وزارتخانه از همه استان‌ها و شهرستان‌های كشور همراه بود،ین مدیران در فضایی صریح و بی‌پرده به مهم‌ترین مشكلات در 3حوزه بازار، صنعت و معدن استان‌ها و كل كشور پرداختند.


رفع مشكل بیكاری در كردستان
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در سفر شهریور93 خود به كردستان بیشتر بر موضوع‌های كلان و كشوری متمركز شد و برنامه‌ریزی برای افزایش افراد زیرپوشش یارانه كالا تا پایان سال93 به 10میلیون نفر را از مهم‌ترین این موضوع‌ها عنوان كرد.  ربیعی درجریان این سفر با اشاره به ظرفیت‌های مناسب استان در زمینه‌های فرش، حمل و نقل، ترانزیت، تولیدات بخش كشاورزی، پیمانكاری ساختمان و طیور بر لزوم اولویت‌بندی این فرصت‌ها برای توسعه اشتغال تأكید كرده بود. 

وی مرزی بودن كردستان را از دیگر مزیت‌های این استان عنوان كرده و معتقد بود كه تجارت با عراق باید از همین استان غربی كشور یعنی كردستان باشد، علاوه بر آن ربیعی معتقد بود ظرفیت‌های خوب كردستان در محصولاتی چون توت فرنگی و گلیم با برنامه‌ریزی و اتصال حلقه‌های مفقوده به زنجیره تولید، می‌تواند در حل مشكل بیكاری مفید واقع شود.همچنین بهره‌برداری از 39طرح مخابراتی، مهم‌ترین ثمره و دستاورد سفر واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در اواخر مرداد 93 به كردستان بود.  سایر وزیران و مسئولان كشوری نیز در سفر به كردستان، هریك وعده‌هایی برای بهبود وضع این استان در زمینه‌های مختلف دادند كه برخی از آنها به بار نشست.

فردین کمانگر

اشتراک گذاری این مطلب :

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردستان وب نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
ایمیل *
نظر

کد امنیتی
 
   

   مـطالـب

   حمایت از ما
کردستان وب
   تبلیغات

ADS

ADS

ADS

   آمار بازدیدکنندگان