17

سنندج

 
116

سقز

 
16

قروه

 
34

بیجار

 
14

دهگلان

 
7

مریوان

 
5

سروآباد

 
1

بانه

 
23

کامیاران

 
19

دیواندره

 
شهرستان ها   

نمایش وبلاگهای بیجار نمایش وبلاگهای قروه نمایش وبلاگهای دهگلان نمایش وبلاگهای کامیاران نمایش وبلاگهای سنندج نمایش وبلاگهای سروآباد نمایش وبلاگهای مریوان نمایش وبلاگهای دیواندره نمایش وبلاگهای بانه نمایش وبلاگهای سقز
   نظرسنجی
به نظر شمااولویت اقتصادی ایران بعد از اجرای توافق کدام است؟
 

ورود سرمایه گذاری خارجی : (21 رای)

15.7%

عمل در چهارچوب اقتصاد مقاومتی : (98 رای)

73.1%

کوچک سازی دولت و تقویت بخش خصوصی : (15 رای)

11.2%
   عضویت در خبرنامه
نام :
عضویت
Loading

 


   گفتگو با وبلاگ نویسان

    اشتغال زنان، فرصت‌ یا تهدید؟

گروه : اقتصادی | ارسالی از : وبلاگ خاتون کردیکشنبه 3 اسفند 1393 | بازدید ها : 1504 | کد مطلب : 2577
Post Image

موضوع اشتغال زنان چاقویی دو لبه است كه می‌توان دیدگاه‌های متفاوتی را نسبت به آن داشت. از یك سو اشتغال نیمی از جمعیت مولد جامعه می‌تواند آثار بسیار ارزنده‌ای در پیشبرد جامعه داشته باشد و از سوی دیگر ممكن است كه به كیان خانواده لطمات جبران‌ناپذیری را وارد كند.

به نقل ازوبلاگ خاتون کرد: با توجه به اصل 28 قانون اساسی هر كسی حق دارد شغلی را كه دوست دارد و مخالف مصالح عمومی و حقوق دیگران نباشد انتخاب كند.دولت نیز موظف است امكان اشتغال به كار و شرایط مساوی را  برای افراد فراهم كند. با توجه به این قانون هیچ فرقی میان زنان و مردان برای انتخاب شغل وجود ندارد و زنان نیز می‌توانند همپای مردان در جامعه حضور داشته باشند و در سمت‌های مختلف فعالیت كنند.اشتغال بانوان در هر عرصه‌ای به معنای تحقق عدالت اجتماعی و تعالی جامعه است كه برای تحقق این امر باید دولتمردان و مسئولان برنامه‌های لازم را تدوین و اجرا  كنند.


تفكیك محیط‌های كاری
یكی از روش‌های آماده‌سازی محیط مناسب برای اشتغال بانوان، تفكیك محیط‌كاری آنان از محیط‌كاری آقایان است به‌طوری كه این روش مورد استقبال بسیاری از بانوان متاهل و همسرانشان واقع شده است و این بانوان مدعی هستند كه پس از تفكیك محیط كاری‌شان همسرانشان راحت‌تر با اشتغال آنان كنار می‌آیند.بخشی از زنان به دلیل حضور و فعالیت در اجتماع خواهان اشتغال هستند و به نوعی گمان می‌كنند كه با حضور در اجتماع فعالیت بیشتری را می‌توانند انجام دهند، از همین رو دولت نیز باید برای آنان برنامه‌هایی داشته باشد.

 

نگاه اسلام به کار زنان
موضوع اشتغال زنان در دین  اسلام به‌طور واضح مورد بررسی قرار نگرفته است. ‌گویی كه اسلام نه با كار كردن زنان موافق است و نه مخالف. حضور بانوان در اجتماع به هیچ عنوان قابل انكار نیست و همه شاهد حضور زنان همپای مردان در عرصه‌های مختلف اجتماعی هستند.زنان اگر توانایی حضور در اجتماع و اشتغال را داشته باشند می‌توانند در محیط سالم و امنی مشغول به كار شوند كه بخشی از آماده‌سازی محیط امن شغلی برای بانوان بر عهده دولت است كه در برخی از مواقع دولتمردان به خوبی به وظایف خود در این راستا عمل كرده‌اند.طبق نظر دین اسلام كسب درآمد و مسائل اقتصادی خانواده بر عهده مردان و حفظ و مدیریت محیط خانواده بر عهده زنان است، اما با این حال برخی از زنان خواستار حضور در اجتماع هستند.این در حالی است كه آنان هیچ نیازی به درآمد شغل خود ندارند، از همین رو می‌توانند درآمد خود را صرف امور دیگری خارج از محیط خانواده كنند در مقابل این بانوان، زنان سرپرست خانوار هستند كه مجبور به قبول مسئولیت‌های اجتماعی و مسئولیت‌های محیط خانواده هستند، از همین رو باید برای این‌گونه از بانوان نیز محیط شغلی مناسبی فراهم شود.(حجت‌الاسلام «محمدعلی كمالی‌نیا» استاد حوزه علمیه و پژوهشگر مسائل اجتماعی)

انجام وظیفه در محیط خانواده
برخی زنان با ایفای نقش در بیرون از محیط منزل دیگر نمی‌توانند وظایف خود را در محیط خانواده به درستی انجام دهند.  وی تصریح كرد: برخی زنان نمی‌توانند مانند مردان در اجتماع فعالیت كنند. از همین رو مناسب است كه به انجام وظیفه خود در محیط خانواد بپردازند و وظایف مردان را به خودشان بسپارند.اینكه برخی از مردان مخالف كار كردن همسرانشان در محیط بیرون از منزل هستند تنها به خاطر خودشان است. زنان سرپرست خانوار بهتر می‌توانند با اجرای قانون تفكیك محیط شغلی بانوان از آقایان در اجتماع حضور داشته باشند و فعالیت‌های شغلی خود را انجام دهند.(حجت‌الاسلام «سید عباس قدیمی‌نژاد» استاد حوزه و پژوهشگر مسائل اجتماعی)


چاقویی دولبه
موضوع اشتغال زنان چاقویی دو لبه است كه می‌توان دیدگاه‌های متفاوتی را نسبت به آن داشت.  از یك سو اشتغال نیمی از جمعیت مولد جامعه می‌تواند آثار بسیار ارزنده‌ای در پیشبرد جامعه داشته باشد و از سوی دیگر ممكن است كه به كیان خانواده لطمات جبران‌ناپذیری را وارد كند. در موضوع اشتغال زنان به هیچ‌وجه نمی‌توان نسخه‌ای كلی پیچید و در یك كلام گفت كه اشتغال زنان خوب است یا بد؛ باید در این خصوص دیدگاهی وسیع داشت و این نكته را بیان كرد که  زنان در شرایطی می‌توانند در اجتماع فعالیت داشته باشند كه در وهله نخست شغلی مناسب با ویژگی‌های زن بودنشان داشته باشند و در دیدگاه دوم حضور آنان در اجتماع مانع از انجام وظایفی مهم خانه‌داری، همسرداری و تربیت فرزند نشود.

منبع: سایت آفتاب دل

اشتراک گذاری این مطلب :

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردستان وب نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
ایمیل *
نظر

کد امنیتی
 
   

   مـطالـب

   حمایت از ما
کردستان وب
   تبلیغات

ADS

ADS

ADS

   آمار بازدیدکنندگان